19.02.2018

8 výhod cvičenia s vlastnou váhou

V nasledujúcom článku si vyzdvihneme benefity, ktoré prináša cvičenie s vlastnou váhou, tzv. ,,kalistenika“

1. Funkčnosť svalov (sila bez činiek a závaží)
Pokiaľ ide o svalový objem, funkčné a „nafúknuté“ svaly možno ľahko rozlíšiť. Pokiaľ má niekto tehličky na bruchu, automaticky to neznamená, že jeho brucho je skutočne silné. Rozdiel medzi viac a menej objemnou svalovou hmotou je nasledovný: Objemná svalová hmota je napohľad síce väčšia, v skutočnosti však neunesie väčšie kostrové výkony. Relatívna sila pri funkčných svaloch je väčšia, keďže pri cvičení s vlastnou váhou sa buduje aj kostrové svalstvo a sila šliach a úponov. Preto viac, ako o tehličky ide o silu telesného jadra. Niekedy vás prekvapí aj napohľad chudý človek, na ktorého by ste nikdy nepovedali, že zvláda napríklad akrobaciu.

2. Komplexnosť
Pri cvikoch s vlastnou váhou neposilňuješ len jednu konkrétnu svalovú partiu ako pri izolovaných cvikoch vo fitku. Pri ich vykonávaní zapájaš viac kĺbov, a teda tieto cviky sa nazývajú viackĺbové, t. j. komplexné. Samozrejme, aj tu je rozdelenie cvikov na určité svalové partie, pri čom však zapájaš viaceré svaly, a tým si buduješ efektívnejšiu silu. Typickým príkladom je klik, pri ktorom okrem svalov rúk posilňuješ aj chrbát či brušné svaly. Pri takýchto cvikoch je výraznejšia a lepšia aj hormonálna odozva.

3. Rôznorodosť tréningov

Silové cvičenia, HIIT-ko, parkourové tréning či beh - rôzne cviky a odlišné tréningy predstavujú rôzne výzvy, ktoré ti cvičenie s vlastným telom prináša. Výhodou je fakt, že nemusíš robiť tie isté cviky stále dookola, pokiaľ nie si zameraný na jednu konkrétnu vec. Ak je napríklad tvojím cieľom schudnúť a vieš, že ti vyhovuje silový tréning, zostavíš si tréningový plán pozostávajúci práve zo silových cvikov. Ak ťa však silové tréningy omrzia, vieš si zostaviť rýchly HIIT a máš vybavené. Ak ťa láka pohyb na voľnom priestranstve, vieš si ísť zacvičiť von na ihrisko, poprípade si ísť „len“ zaskákať či zabehať.

4. Kondícia alebo ,,vlastné telo = vlastné limity“
Celkový stav, t. j. kondícia, je niečo, čo si človek nevybuduje zo dňa na deň. Treba postupovať malými krôčikmi, pri čom práve na nich treba neustále pracovať. Riešením nie je nič iné ako pravidelný tréning. Samozrejme, máme na mysli tréning fyzický, ktorý sa však častokrát spája s tréningom vašej psychiky. Kondíciu treba budovať podľa vašich cieľov, ktoré ste si stanovili. Kondíciu si budujete na základe vašich vlastných metód, postupov a limitov, ktoré neustále zvyšujete, pokiaľ chcete byť každým tréningom lepší a lepší. Až po určitom čase si právom poviete, že práve zo dňa na deň tá kondícia rástla. Vďaka vám, vďaka vašej disciplíne, ktorú ste do tréningov vložili.

5. Flexibilita a ohybnosť
Sú to dva dôležité faktory, ktorým sa pri cvičení nevyhneš, ak sa chceš pohnúť ďalej. Pri flexibilite nejde o extrémne kúsky, ktoré si myslíš, že musíš zvládnuť. Ide predovšetkým o prevenciu zranení, ktoré sú bežné aj u tých, ktorí cvičia. Rozdiel medzi flexibilitou a mobilitou je ten, že flexibilita sa týka predovšetkým svalov a mobilita kĺbov. Pri učení konkrétneho prvku, napríklad šnúry, sa zameriavaš rovnako na flexibilitu vnútorných svalov stehien, ako aj na mobilitu bedrových kĺbov. Ak aj nie je tvojím cieľom žiaden prvok, zanedbávať oba elementy vedie k prekážkam v rôznych pohyboch, ktoré chceš vykonávať. 

6. Koordinácia a reflexy
Vedel si, že vďaka cvičeniu výlučne s vlastným telom sa zároveň učíš spoznávať samého seba? Tentokrát nie je reč len o limitoch, ktoré každým tréningoch musíš prekonávať, ak nechceš zostať stáť na jednom mieste. Variácie cvikov s vlastnou váhou ti umožňujú manipuláciu s vlastným telom, aby si zistil, v ktorej oblasti máš medzery a kde treba ,,zamakať“. V praxi to znamená toľko, že až po zvládnutí ľahších variánt cvikov (tzv. ,,basics“) môžeš skúšať tie pokročilejšie (tzv. ,,advanced“) , ktoré boli predtým pre teba náročné. Zároveň zlepšuješ pri vykonávaní určitých cvikov svoju koordináciu, pričom sa zlepšujú aj tvoje reflexy nielen pri cvičení, ale aj v bežnom živote. Veď aj pri ,,klasickom“ presúvaní nábytku robíš drepy a výpady, no nie? :-)

7. Neobmedzené možnosti priestorov
Na to, aby si fyzickú aktivitu vykonával, nepotrebuješ nevyhnutne jeden konkrétny priestor. Ak si kulturista, je pre teba nevyhnutné navštevovať súkromné či verejné posilňovne. Ak si volejbalista, potrebuješ predovšetkým loptu, tím hráčov a halu so sieťou. Ak si sa však rozhodol pre cvičenie s vlastnou váhou, na sebarealizáciu ti stačí aj tvoja obývačka či len zopár preliezok vonku na ihrisku. Skrátka - akýkoľvek priestor.

8. Psychické zdravie a výsledky
Ako sa to vraví - bez práce nie sú… kocky na bruchu? ("Pekáče")
Každý musí sám prísť na to, aký prínos má preňho aktivita, ktorú vykonáva. Či už pracuje na budovaní silových základov alebo na pokročilejších verziách pohybov uplatňovaných napr. v street workoute / kalistenike, v joge, v parkoure či (free)runningu… dôležitý je najmä fakt, že okrem fyzického zdravia si jedinec buduje aj zdravie psychické. Vykonávate totiž niečo, v čom vidíte zmysel, čo vám po čase prináša výsledky, a čo zároveň predstavuje druh vašej vlastnej slobody. 

Veronika Greinerová

Prečítaj si viac z magazínu

Maťka Bé a jej skúsenosti

Gabo a jeho názor

Nenašli sa žiadne komentáre.

Zanechať komentár