05.04.2018

Ako čítať etikety? časť I.

Krátka séria o potravinách a čo si všímať na ich obaloch pri ich kúpe

Čo je to dextróza?

Viacerí si možno pod slovom dextróza predstavia zdraviu škodlivú prídavnú látku. Opak je však pravdou. Pod pojmom dextróza sa skrýva jednoduchý cukor, ktorý vzniká pri fotosyntéze

6 CO2 + 6 H2O + hν → C6H12O6 + 6 O2

Hovoríme o pravdepodobne každému známej glukóze. Viete ale, čo glukóza vôbec je? Predpokladám, že ste počuli, že je to najjednoduchší cukor (monosacharid). Glukóza je pre naše telo niečo ako palivo do auta, teda základná pohonná látka. Naše telo ju už vôbec nemusí spracovávať, prúdi v podobe energie priamo do svalov a krvi. 

Cukry ako prednostný zdroj energie

Výhodou glukózy je najrýchlejší možný spôsob, ako dostať cukor do krvi a získať energiu okamžite. Preto nie je vhodné prijímať vyššie množstvá glukózy. Nie všetku energiu z nej totiž telo v pokoji spotrebuje a tá prebytočná sa zvykne uchovávať v podobe tukov.

Ak chcete mať vyvážený príjem energie, ktorá sa postupne uvoľňuje, je vhodné zamerať sa na zložitejšie polysacharidy (zložené cukry). Tie bude musieť vaše telo pomalšie "spaľovať” a vďaka tomu nedôjde k okamžitému uvoľneniu energie (fruktóza). Taktiež môžete využiť spojenie monosacharidov v podobe maltodextrínov. To sa najčastejšie využíva v energetických, či proteínových tyčinkách.

Kde teda nájdeme „obávanú“ dextrózu?

Najčastejšie ju nájdeme v energetických nápojoch, pre jej okamžitý príval energie. Bežne sa však nachádza spolu s fruktózou v ovocí. V ostatných potravinách ju nájdete pod názvom hroznový cukor.

Kedy je šunka šunkou?

Podľa európskych zákonov musí mäso spĺňať určité požiadavky. Ak si chcete byť istý, čo kupujete, sledujte vždy etiketu ešte pred kúpou. Lebo sa vám môže stať, že kúpená šunka vlastne šunka nie je. Mäso, ktoré sa tvári ako kvalitná potravina, totiž môže byť „zlepenec“ zo zvyškov rôznych kusov mäsa.

"zlepenec"

Takéto mäso však musí byť označené – „zo spájaných kusov mäsa“. Je to vtedy, keď síce môže vzbudzovať dojem, že je vyrobené z celistvého kusa mäsa, ale v skutočnosti pozostáva z rôznych kusov spojených navzájom inými zložkami (vrátane prídavných látok, potravinárskych enzýmov) alebo inými prostriedkami.

Podľa slovenskej legislatívy rozdeľujeme šunku do troch druhov:

1) šunka špeciál, ktorá obsahuje najmenej 16 % hmotnosti čistých svalových bielkovín;

2) šunka výberová, ktorá obsahuje najmenej 13 % hmotnosti čistých svalových bielkovín;

3) šunka štandard, ktorá obsahuje najmenej 10 % hmotnosti čistých svalových bielkovín.

Je veľmi dôležité, že kvalita šunky sa nerozdeľuje podľa obsahu mäsa, ale podľa obsahu čistých svalových bielkovín. Rozdiel je najmä v tom, že k pojmu mäso podľa európskej legislatívy zaraďujeme aj tukovú zložku, šľachy, krv či dokonca jedlé vnútornosti (explicitne je v európskej legislatíve uvedené, že mäso znamená jedlé časti zvierat vrátane krvi).

Buďte pri výbere šunky obozretní

Preto buďte pri výbere šunky veľmi obozretní a nenechajte sa zlákať informáciou o podiele mäsa v produkte. Samozrejme, vždy je lepšie, keď šunka obsahuje čo najväčší podiel mäsa, no teraz už viete, čo všetko to vlastne môže znamenať.

Ďalšou pre vás dôležitou informáciu je, že pri výrobe šunky špeciál a šunky výberovej nemožno použiť vlákninu a nemäsovú bielkovinu. Inak povedané: ak hľadáte kvalitu v podobe mäsovej šunky a nechcete platiť za sóju alebo múku v produkte, hľadajte šunku špeciál a šunku výberovú.

Miroslav Žiak

Prečítaj si aj

Nenašli sa žiadne komentáre.

Zanechať komentár