13.10.2017

Cestovateľka Alex Kováčová: V rastlinnej strave je oveľa viac bielkovín ako si ľudia myslia.

Je z východu Slovenska a od roku 2010 cestuje po svete so svojim blogom. Je zarytá vegánka a certifikovaná fitness trénerka. Zisti ako sa udrží vo forme počas cestovania a prečo miluje raw stravu. Alexandra Kováčová

1) Alex, na sociálnych sietiach prezentuješ život, o ktorom sa mnohým sníva. Čo všetko zafungovalo, zapadlo do seba, aby si sa naň vydala?

Začala som takto blogovať, keď som ešte pracovala ako letuška. Bolo to raz ráno v septembri 2010, keď som si vytvorila svoj blog a rozhodla som sa urobiť všetko pre to, aby som sa ním začala živiť. Odvtedy na blogu a mojej slobode pracujem každý deň. Najprv to ale začalo tak, že som mala plné zuby práce ako letuška. Potom som dokončila aj druhé štátnice na výške a už mi nič nebránilo odísť a začať si plniť moje sny. Vlastne to, že sme mali nejaké problémy v práci, bolo nakoniec pozitívum a prinútilo ma to odísť a naplno sa venovať blogu, aby som si ním zarábala.

2) Poďme teda rovno na cestovanie a životný štýl. Základné pravidlo, ktorého sa držíš pri udržaní postavy, kdekoľvek?

Cvičím jogu čo najviac ako sa len dá, hoci aj na lodi, v lietadle, vo vlaku, stále sa nejako naťahujem. A k tomu sa snažím prejsť pešo každý deň aspoň 10 tisíc krokov, jesť veľa ovocia a to hlavne doobedu. A keď mám možnosť plávať, tak idem vždy.

Jóga v Sofii

3) Ako prekonávaš časové pásma a udržuješ svoje telo vo forme?

Nejako s tým nemám problém. Celkovo málo spím, takže časové pásma ma veľmi neovplyvňujú. Snažím sa ísť spať v nejakú normálnu hodinu už podľa nového časového pásma, kde som, a nie podľa toho predtým. A už spomínaná joga, chôdza, plávanie. K tomu robím rôzne športy, adrenalínové, keď sú v danej lokalite možné, chodím aj na túry do hôr.

4) Spánok, tak dôležitý na regeneráciu. Ako sa najlepšie vysporiadať s tým, že vlastne nemáš vlastnú posteľ?

Po pravde, niekedy mám na cestách oveľa lepšiu a väčšiu posteľ ako mám doma, takú doslova ako ja volám letisko. Zmestili by sa tam aj štyria ľudia, a nielen ja sama. Preto spím krížom cez ňu :D Nemám však všeobecne pocit, že to, ako sa mi spí, závisí od postele, ale skôr od energie celkového prostredia, od toho, koľko mám práce a kedy mám vstávať a ako som unavená. Ale moja posteľ je proste moja a spí sa mi tam o trošku najlepšie ako inde, to musím uznať. Pomáha si urobiť pohodlie podobne ako doma. To isté pyžamo, tá istá rutina pred spaním ako mám doma, ten istý talizman. A tiež si pred spaním vždy poviem 10 vecí, za ktoré som dnes vďačná a že som v ten deň urobila všetko najlepšie ako som len mohla.

5) Zisťuješ si pred destináciou ako sa tam asi budeš stravovať? Aby si nemusela meniť životný štýl, diétu?

Niekedy áno, niekedy až na mieste. Ak sa tam mám stravovať sama a nie na hoteloch, tak si viem urobiť menší prieskum, kde čo majú. Vždy hľadám miestne trhy na čerstvé ovocie, ďalej nejaký džús bar, kde robia čerstvé šťavy, a aj vegánske a vegetariánske reštaurácie. Ak som na hoteli, vždy im doprediu oznámim, že som vegánka, a nie sú potom prekvapení. Ale diétu nemením len kvôli tomu, že som v inej destinácii. Som vegan už viac ako 4 roky, tak som sa už naučila ako sa s tým vysporiadať, nech som kdekoľvek.

Plávanie s korytnačkami na Gaafaru

6) Vegan. Je to presvedčenie, nutnosť alebo vášeň?

Všetko z toho. Raw stavu milujem. Najprv som ju začala jesť kvôli zdravotným problémom, ktoré som mala od narodenia s dýchaním. Narodila som sa totiž s pľúcami o tretinu menšími ako je bežné. Preto som mala celý život problémy s dutinami a zápal dutín na dennom poriadku. Ale odkedy som vegan, a hlavne vďaka raw surovej strave, som sa týchto problémov zbavila a môžem oveľa lepšie dýchať. Takže toto bol počiatočný dôvod, prečo som začala s vegan stravou, ktorej veľkú časť tvorí práve raw. 

Až potom som si pozrela veľa dokumentov o týraní zvierat a ako sa ich emócie prenášajú aj do jedla. Venujem sa veľa práci s energiou a nie som schopná zabiť ani komára. Vtedy mi došlo, že ako môžem jesť zabité zviera. Milujem sledovať zvieratá v ich bežnom živote, ale nie v zajatí a nie keď ich niekto surovo zabíja, len aby sa najedol. Teraz, po tých všetkých výskumoc, ktoré som si naštudovala a kurzoch, ktorými som prešla, je pre mňa vegan strava, a hlavne tá raw, najprirodzenejšia pre telo človeka. Sama to cítim na sebe, nikdy som sa necítila lepšie. Takže odpoveď na tvoju otázku je áno, je to pre mňa presvedčenie, nutnosť aj vášeň.

7) Ostaňme pri rastlinnej strave. Je známe, že rastlinné bielkoviny sú ťažšie využiteľné. Nie všetky potraviny obsahujú všetky esenciálne aminokyseliny, a preto bielkoviny vzniknúť nemôžu. Ako najradšej nahrádzaš živočíšne bielkoviny? Ako vyťažiť z rastlinných maximum?

S týmto ako vegan absolútne nesúhlasím. Živočíšne bielkoviny musí telo najprv rozložiť na aminokyseliny, pri čom vzniká kyselina močová a veľa toxínov. Až potom sa z nich tvoria bielkovinové eťazce, ktoré telo potrebuje. Celý tento zložitý proces nenastáva pri vegan strave, takže má telo o prácu menej, lebo dostane rovno aminokyseliny, z ktorých tvorí bielkoviny hneď. V rastlinnej strave je oveľa viac bielkovín ako si ľudia myslia. Všetky strukoviny, semienka, oriešky, zelené listy, brokolica a jej podobné, to všetko obsahuje veľa proteínov. Osobne mám krajšie a pevnejšie svaly odkedy som vegan, takže niečo na to bude. Len si to treba vyskúšať na sebe. Také konopné semienka, chia, pohánka a quinoa obsahujú všetky esenciálne aminokyseliny. Na vegan strave nie je absolútny problém získať bielkoviny. Len stačí vedieť, čo ich obsahuje.

8) Si certifikovaná detox trénerka. Čo pre Teba znamená detox?

Detox znamená zbaviť sa negatívnych vecí, pocitov, usadenín, toxínov, ktoré v sebe máme, proste všetkého, čo v nás byť nemá. Môže ísť nielen o detox fyzický, ale aj psychycký, a teda podľa mňa by aj malo ísť o oboje naraz. Sama si často robím detox, aj od mobilu, práce, internetu, ale aj od toxínov v tele. Sem tam si dám deň bez jedla, kedy len pijem vodu. Niekedy pár dní len na odšťavených džúsoch, niekedy len smoothie, niekedy len mono jedlá (jedlo len z jednej ingredience, napríklad jem celý deň iba melón).

9) Takisto patríš medzi vyznávačov meditácie. Pre mnoho ľudí na Slovensku nová téma. Často majú pred ňou rešpekt, odstup. Ako Tebe pomohla meditácia? V čom konkrétne?

Meditáciu milujem a nedám na ňu dopustiť. Meditujem skoro každý deň, už od roku 2012 a zmenila mi pohľad na život po každej stránke. Som vďaka nej kľudnejšia, lepšie sa mi rozmýšľa, pomalšie reagujem na negatívne veci. Najprv sa ukľudním, až potom sa vyjadrím, ak je to vôbec ešte nutné. Niekedy sa počas meditácie sústreďujem na určité veci, na ktoré hľadám odpoveď ako mám postupovať. Verím vnútornému hlasu, ktorý mi vždy poradí správne, keď pozorne načúvam. A tiež mám dni, keď si hovorím pozitívne afirmácie počas meditáci o tom, čo si chcem pritiahnuť do môjho života. Funguje to. Všetko je len nejaká energia a dostaneme to, na čo sa sústredíme. Na Slovensku som pomohla k meditáciii už pár známym a tiež si ju chvália.

10) Na záver úvaha. Veľa ľudí sa môže pýtať, aké je to žiť v podstate sám a cestovať po svete. Aké výzvy ťa čakajú najbližšie obdobie? Ako sa na ne pripravuješ bez najbližšej rodiny či kamarátov?

Väčšina výziev príde sama len tak, bez toho, aby mal človek čas sa na ne pripaviť Práve vtedy sa aj naučí najviac o sebe a svete. Ja som rada sama, dokonca potrebujem byť sama každý deň aspoň trochu, aby som si našla pokoj a prinavrátila vnútorný kľud. Ale áno, stále som v kontakte s rodinou a najbližšími kamarátmi. Hlavne v nejakých ťažších chvíľach. Momentálne (október 2017) som mesiac na Maldivách, takže tu tých výziev až tak nie je. Až na občasné natrafenie na žraloka pri šnorchlovaní, ako napríklad včera, keď som bola sama a zrazu pri mne žralok :D 

Alex s tigrom v Thajsku

Sleduj Alex na sociálnych sietiach

Nenašli sa žiadne komentáre.

Zanechať komentár