15.05.2018

Boli sme na FIBO. Aké to bolo? Koho sme stretli? Prečo sú majstri majstrami?

FIBO nadchne každého športového fanatika! Už od roku 1985 až dodnes. Ako dopadol tento ročník? Aká je v skutočnosti Michelle Lewin a čo zvyknú jesť šampióni pred výkonom?

FIBO je jeden z najväčších športových veľtrhov vo svete. Každoročne sa koná v Nemecku, konkrétne v Kolíne nad Rýnom, kde sa pravidelne zhromažďujú tisícky ľudí. Presnejšie - počet návštevníkov sa pohybuje okolo 150 000, pri čom väčšinu z nich tvoria predovšetkým nadšenci fitness a zdravého životného štýlu: športujúca mládež, vymakaní dospeláci či duchom navždy mladí penzisti.

vstupná brána

Celý ten ,,Fibo Rausch“ začína v Messegelände - vo veľtržnom areáli, ktorý je rozdelený na viacero okruhov. Každý okruh je samostatne pomenovaný a očíslovaný, pri čom v nich sú rozmiestnené stánky jednotlivých značiek a ich produktov. Nechýbalo obrovské oddelenie zdravej výživy, Sportkleidung alebo Wellness und Beauty. My sme sa nachádzali vo výstavisku zvanom Sports Nutrition, kde bola rozmiestnená aj street workoutová konštrukcia a kde sa sústreďovala súťaž, kvôli ktorej sme prišli - súťaž v kalistenike, a to konkrétne v kategóriách Freestyle a Weighted. 

Zúčastnení súťažiaci v kategórii Freestyle

,,Weighted“ je jedna z kategórii v Street Workoute, cháp kalistenike, kde cvičenec používa okrem vlastnej hmotnosti aj pridané závažia. Tie má pri zhyboch (vykonávaných na hrazde) a dipoch (vykonávaných na mužských bradlách) zavesené na opasku. Pri drepoch na jednej nohe je zvyčajne ako záťaž uchopený zospodu kettlebell, ktorý sa pri vykonávaní celého pohybu nachádza v oblasti hrudníka. Niektoré súťaže sú zamerané len na maximálnu zdvihnutú hmotnosť, iné na počet opakovaní s konkrétnou pridanou hmotnosťou. 

Člen Workout Brno, Pája Nguyen, sa kvalifikoval v kategórii weighted. Má za sebou viacero úspešných súťaží a výkony tentokrát boli +65 kg na zhyb, +50 kg na drep na jednej nohe a ,,no rep“ na dip. Napriek tomu, že Pájovou najsilnejšou stránkou sú dipy, jeho maximálka 115 kg na dip mu tentokrát na súťaži nevyšla. Avšak to, že sa tentokrát neumiestnil, však nič nemení na fakte, že je jedným z najsilnejších mužov vo weighted kategórii v Českej republike.

Pája Nguyen

Môžu aj ženy robiť Weighted?
Samozrejme, môžu. Napríklad v Poľsku či v Česku ich je omnoho viac ako na Slovensku, a tak i ony zavítali sem, na neoficiálne majstrovstvá sveta v kalistenike. Prišla majsterka Poľska Nina Pawelec, rovnako aj Aneta Kowalska, ktorá je v poradí 3. najlepšou Poľkou vo svojej kategórii.
Nedalo mi to a šla som ich trošku vyspovedať, porozprávať sa s nimi o výkone, strave, rovnako ako aj o ich predsúťažných pocitoch. Ako prvú som zbadala Anetu - sedela na zemi, opretá o stenu, vystresovaná. Povzbudila som ju a medzi rečou o tom, čo obe jedávame pred súťažným výkonom som sa jej opýtala, čo jedla pred dnes. Odvetila: ,,Meat.“ Čiže ani mäso nemusí byť ako predtréningovka výnimkou.

Aj poľskej šampiónky vo weighted kategórii som sa pýtala na jej jedlo pred výkonom. Nina má síce upravenú stravu kvôli zdravotným problémom, ale dopraje si: ,,Vadí mi jedna špeciálna zložka v mliečnych produktoch. Kvôli nej som musela obmedziť niektoré potraviny obsahujúce laktózu, takisto lepok… ale inak zjem všetko...“ prezradila so smiechom.

Pre porovnanie, ženské rekordy vo weighted kategórii:
zhyb: + 40 kg (pri čom najmenší výkon bol + 22,5 kg)
dip: + 50 kg
drep na jednej nohe: + 30 kg

Stretnutie s krásnou Michelle Lewin

Michelle je skutočne veľmi energická osobnosť. Po tom, ako som ju videla naživo, vo mne zanechala dojem, že aj naživo pôsobí tak oslnivo ako na fotkách a videách.

Napriek tomu, že za ňou neustále chodili ľudia so svojimi smartfónmi a fotoaparátmi, ona nestrácala z tváre úsmev a ochotne sa s každým odfotila či prehodila pár slov. Keďže som za ňou prišla tiež a mala som záujem o rozhovor s ňou, trpezlivo som počkala, kým sa všetkým povenuje.

Bola som zvedavá, ako často trénuje. ,,Every day…“ okrem nedele. Michelle teda cvičí 6x do týždňa a dnes mala za sebou show v podobe zumby. Aj jej som položila tú istú otázku, ako aj babám z Weighted kategórie - čo predstavovalo jej predtréningové jedlo, respektíve či je naň zvyknutá. ,,Zvyčajne pred tréningom dbám na bielkoviny. Dnes to bol losos.“ 

Keďže mne osobne je najbližšia kategória Freestyle, bola som zvedavá najmä na dievčatá z tejto kategórie. A tak som sa za nimi vybrala - konkrétne za minuloročnými majsterkami Bulharska a Francúzska.

Vo všeobecnosti sa vek dievčat, ktoré sa v Street Workoute venujú freestylu, pohybuje v rozmedzí 17 - 25 rokov. Výnimkou teda nie je ani 20-ročná majsterka Francúzska, Lea Depagneux. Jej obľúbeným prvkom je I-sit a pred tréningom si dopriala smoothie, banán a zopár tyčiniek.

Veronika Greinerová & Michelle Lewin

A na záver niečo málo z piatkového výletu po Kolíne (alebo ako sme prežili celodennú túru po prebdenej noci v dodávke).

Expedíciu som absolvovala s českým tímom Workout Brno. Do Kolína sme pricestovali už v piatok nadránom, Fiba sme sa však zúčastnili len v sobotu, a tak nám zostával celý piatok na obhliadku mesta.

Jednou z najkrajších pamiatok, ktorá je zaradená aj do svetového zoznamu UNESCO a ktorú sme mali v pláne navštíviť, je povestná Katedrála svätého Petra (alebo aj Kolínsky dóm). Monumentálna budova, ktorá nám svojím vzhľadom a architektúrou pripomenula dojem španielskej Sagrady Familie. 

Sagrada Familia vs. Kolínska katedrála

Očarujúce mesto, úžasná akcia, speaking Deutsch a sprechen English, samých silných ľudí vidíš! Čo viac dodať? Asi iba, že sa vidíme opäť o rok! 

Petra Vašíčková & Veronika Greinerová a ich obľúbená póza

Veronika Greinerová

Prečítaj si tiež

Nenašli sa žiadne komentáre.

Zanechať komentár