04.11.2017

Iveta Hauserová Prejedanie neznamená nárast svalstva

Počas epizódy sme sa venovali: • Existujú low carb kulturisti • Koľko proteínov je ideál za deň • Môže človek napredovať bez sacharidov • Pestrá strava je základ každého športovca • Pohľad ženy na stravu a bielkoviny

Iveta Hauserová je trénerka vo fitness centre FIT UP! v Bratislave. Udivuje ju koľko je na svete videí a poznatkov o cvičení a strave, ľudia, ktorí vo fitku vymýšľajú čudné kombinácie cvikov a typov stravovania. Plánuje natočiť sériu videí ako cvičiť kvalitne technicky, s ideálnou váhou, aby prišiel vytúžený progres. Skúseností naozaj má, keďže cvičí a trénuje už 24 rokov.

Pôsobí v organizácii naturálnej kulturistiky SANK, kde je rozhodkyňa a takisto súťažiaca. Život rozhodkyne ju fascinuje a láka oveľa viac. Prečo? Je to pre ňu nová výzva a vie využiť svoje dlhoročné skúsenosti zo súťaženia. Sama totiž stávala na pódiu a vie, akú drinu to obnáša. Obzvlášť v naturálnej kulturistike.

Je Majsterkou sveta aj Európy vo physique, čo je forma ženskej kulturistiky. Organizuje Media4rent Natural Cup Bratislava, čo je medzinárodná súťaž v naturálnej kulturistike.

Viktor Bielik: Aké zdroje bielkovín preferuješ v strave, aby sval rástol?

Iveta Hauserová: Zo svojich skúsenosti, keď sa vrátim do obdobia, keď som začínala cvičiť, zdroj bielkovín bol z tvarohu. Pokiaľ sa vrátim tak 20 rokov dozadu (smiech). Mäso bolo možno raz týždenne, nakoľko sme vyrastali v klasickej rodine. Takže hlavný zdroj bielkovín som mala rastlinný To znamená šošovica, fazuľa, občas vajíčka. Priznávam sa, že som mäsový tip, milujem mäso.

Ale dokážem tvrdiť, že mäso nie je gro, základ, čo človek musí mať za každú cenu, každý deň vo svojom jedálničku, ako zdroj bielkovín na rast svalu. Myslím si, že ľudia by to mali trošku meniť. Ja som dokonca bola 3 mesiace bez konzumácie mäsa. Zdroj bielkovín bol iba rastlinný a vôbec mi to neublížilo na svalovej hmote. Samozrejme je rozdiel, keď už mám nejaké roky odcvičené a moja svalová hmota sa dá udržať aj inou formou.

Potrebujem veľa bielkovín, aby mi rástli svaly?

Dnešný problém je ten, že ľudia sa zbytočne precpávajú zdrojom bielkovín alebo dávajú obrovské dávky na jednu dávku bielkoviny. Pretože si myslia, že to je OK. Pretože „ja musím mať veľký príjem bielkoviny, aby som rástol“. Ľudia by si mali nájsť mieru. Som zástanca živočíšnej, ale aj rastlinnej. Nič sa nestane, pokiaľ bielkoviny nebudú z mäsa. Ja som typ, že počúvam telo.

Jednoducho som na mäso nemala chuť, ale mala som zdroj bielkovín, ako napríklad strukoviny, tak som to jednoducho nejedla. Nemám pocit, že by som si ublížila. Ľudia by mali hľadať aj iné možnosti zdroju bielkovín. Je zbytočné prejedať sa mäsom. Ale zase je chyba, keď ľudia nejedia mäso, živočíšny zdroj bielkovín ako živinu, keď ju dávajú úplne preč.

Prečo prejedanie neznamená nárast svalstva? Toto by mohol byť odkaz mladým pubertiakom, ktorí tak neúprosne naberajú, alebo chcú naberať svalovú hmotu, prosia mamičky, že musia mať doma mäso každý deň a hlavne strašne veľa a nakladajú si tanier. Odkázať im, že naozaj sa môžu vrátiť ku kašiam a prívarkom. 

Nehovorím, že len to. Ale že si neuškodia, že to nezabrzdí ich rast, naberanie. Ja som živý príklad, že určite nie. Už sa ma na to niekto pýtal, že či nenapíšem nejaký článok. Lebo ľudia sa naozaj zbytočne prejedajú, hlavne mladí. Ponímajú to tak, že čím viacej zjem, tým budem väčší. Vôbec si neuvedomujú, že rast zabrzdia, že to spravia skôr opačne. Svalová hmota neporastie ako chcú. Pôjde to do tuku. Potom majú problém dostať sa do formy. Sú znechutení, že to nejde takým spôsobom, ako by chceli.

Je dobré jesť mäso deň čo deň?

Bolo by fajn, ak by sa o tom začalo viac rozprávať. O vyváženosti v strave. Mäso naozaj nie je až tak dôležité na dennú konzumáciu, vo veľkých množstvách. Aby si ľudia rozdelili stravu v rozumných dávkach a naozaj to bolo pestré a dobré. Napríklad ,,dnes mám mäso, môžem bielkovinu vyvážiť strukovinami napríklad‘‘. Aby strava nebola jednotvárna. Zase experimentovať, čo sa týka jedálničkov, to by som tiež neodporúčala. Skôr si vybrať kvalitný zdroj bielkovín.

Aký má Iveta postoj k rastlinným zdrojom?

Určite som zástanca a odporúčam. Nakoľko ten, kto má ťažký tréning a vie stravu spestriť aj zeleninou, tak OK. Ale tým, že ľudia sa prepchávajú bielkovinou, či už živočíšnou, že to mixujú dokopy so sójou a potom sa sťažujú, že sú nafúknutí. Neuvedomujú si, že sója alebo fazuľa má tiež vysokú hodnotu bielkovín, dávajú to spolu s mäsom a majú tráviace ťažkosti. Mali by to striedať, nájsť zlatý stred, ako tomu ja hovorím.

Takže šošovicový prívarok s mliekom a klobásou nie je úplne ideálna kombinácia pred cvičením. Dobre som tomu porozumel?

Tak toto zas nie. (smiech)

Čo si myslí Iveta o mlieku?

Nie som zástancom mlieka. Osobne nepijem mlieko. Myslím si, že mlieko už nie je mlieko, aké bolo kedysi. Skôr nejaká voda. Pokiaľ ešte zoberieme plnotučné, tak OK. Z môjho pohľadu, samotné mlieko mi nerobilo dobre. Čo sa týka mliečnych výrobkov, tak milujem cottage, milujem tvaroh. Ale tiež to nejem každý deň. Striedam to tak, aby toho nebolo naraz veľa.

Ženy a mliečne výrobky. Aká môže nastať komplikácia?

Mojimi skúsenosťami a rokmi cvičenia som zistila, že vysoký príjem z tvarohu alebo z cottage-u alebo celkovo z mliečnych výrobkov spôsobuje, že žena spuchne a má potom problémy pri chudnutí. Tiež veľmi neodporúčam, čo sa týka mliečnych výrobkov, aby by si denno-denne dávali tvaroh, cottage, syr. Syr nemá moc obsah bielkovín, skôr je to o tukoch. Z každého rožku trošku.

Ako ovplyvňuje vek nárast svalstva? V čom sú rozdiely v trávení? To znamená z Tvojho pohľadu, napríklad 16 ročný chalan, ktorý chce nabrať svalovú hmotu a nepôjde do školy na obed, pretože sa mu zdá, že je tam mäsa málo. Alebo že tam bola šošovica a radšej si miesto toho namixuje nejaký proteínový nápoj.

Mohol by si namiešať aj proteínový nápoj, ale pokiaľ má chalan 16 rokov, tak si myslím, že šošovicový prívarok mu vôbec neuškodí a mohol by mať z toho celkom kvalitný prísun bielkovín. Záleží veľmi aj od veku daného človeka. Aj čo sa týka trénerstva, mojich skúseností, mám 16 ročnú klientku a nehovorím jej ,,nejedz toto, nejedz hento‘‘. Trávenie je úplne iné u dospelej ženy po tridsiatke alebo dospelého muža po tridsiatke. Záleží aj od toho, či sa hýbu, či majú svalovú hmotu, či to vedia spáliť. Mladý človek úplne inak spaľuje ako starší človek. Záleží aj od toho, či sa starší človek hýbe alebo nie. Je to kontroverzné.

Mladí športovci a doplnky výživy. Odporúčaš zaradiť do tréningu?

Nehovorím, že si za každú cenu mladý chalan musí dávať proteínový nápoj. U mladých ľudí nie som zástanca doplnkov výživy. Dobre, proteínový nápoj OK. Ale nerada počujem, že už si kúpili taký alebo onaký doplnok, ale ešte sa nenaučili dávať živiny v strave. Plátajú to všetko doplnkami. Mám pocit akoby v dnešnej dobe ľudia chceli všetko hneď, aby mali okamžitý výsledok. Idú do obchodu, tam si nakúpia, prídu domov, dajú si zase niečo rýchle alebo polotovar. Ľudia si zabudli pripravovať kvalitné jedlá, či už živočíšne alebo rastlinné bielkoviny. Proste sa prestali vyhrávať so stravou.

Koľko gramov bielkovín a sacharidov na kilogram váhy je ideál za deň?

Ja sa stále držím, ako to bolo kedysi. 1,5 gramu, maximálne 2 gramy na 1kg telesnej hmotnosti, čo sa týka bielkovín. Čo sa týka sacharidov 2,5 – 3g alebo keď mám naozaj ťažké tréningy a cítim, že telo potrebuje viac regenerovať, tak dám viac sacharidov. Ale nie v konkrétnej dávke, ale v celej dennej dávke. Aby to nebolo nárazové na jednu dávku. Teraz si ľudia počítajú kalórie. V podstate výsledok je rovnaký, budú sa držať starej školy.

Mne to nejde do hlavy, keď ľudia majú naozaj dobré, kvalitné jedlo a teraz si povedia: ,,dobre, teraz sa ešte vpracem do kalorického príjmu a dám si ešte zmrzlinu‘‘. Nehovorím, že to nie je OK, keď si dajú raz za čas. Potom sa čudujú, že prírastok svalovej hmoty nie je taký. Strašne veľa je toho, čo sa týka stravy, pokusov a potom sú z toho sklamaní.

Možno to moc „matematizujú“. Každý si to zrátava a zistí, že ešte si dnes môže dovoliť zjesť ¼ jablka.

Inak aj chalanov, ktorých trénujem a pripravujú sa na súťaž, u nich viac ako 2g bielkovín na 1kg telesnej hmotnosti neodporúčam. Pokiaľ sú už v súťažnej fáze, tam je to trošku rozdiel. Samozrejme, môžu to trochu navýšiť, ale to je krátkodobé. Nie som zástanca, pretože si myslím, že jednoducho telo to nemá šancu spracovať.

Aká je ideálna jednorázová dávka bielkovín?

20 – 25 gramov bielkovín. Alebo keď chalan ,,osvalený‘‘, vyšportovaný, tak 30 gramov stačí. Som zástanca 25 gramov.

Aké optimálne jedlo obsahuje ideálnu jednorázovú dávku bielkovín?

Môžeme to úplne jednoducho pomenovať. Keď si dáte nejaký kurací steak, ktorý bude mať 150g v surovom stave alebo maximálne 200g, to je optimum. Je rozdiel, či je to chalan alebo baba. Keď si dá chalan zhruba 100g ryže (čo sa týka sacharidov, preferujem ryžu) k tomu nejakú brokolicu, karfiol alebo mrkvu. Priznávam, čo sa týka zeleniny, tak toto až tak neriešim. Tak ,,za hrsť‘‘ hovorím. Alebo čo sa týka rajčiny, je rozdiel či je to cherry, vtedy 5-6 kúskov, keď to je klasická, veľká rajčina, tak jedna celá.

Takže keď toto všetko má, tak to pokryje dennú dávku. Nemusí k tomu vypiť shake.

Určite nie, je to podľa mňa totálne zbytočné a zaťažujúce. Veľa ľudí má problém, že keď si dajú veľa bielkovín naraz do tela. Sú potom unavení. Ani sa im nečudujem, pretože všetka energia ide do trávenia a organizmus je zbytočne zaťažený. Určite by som netvrdila, že ľudia si majú dať mäso, k tomu prílohu, zeleninu a potom to ešte zapiť proteínovým nápojom. To určite nie!

Oplatí sa ísť nad 30 gramov bielkoviny jednu dávku?

Stáva sa mi aj to. Klienti mi povedia, že si dávajú aj 50g v jednej dávke. To nemá telo žiadnu šancu spracovať, zaťažuje to ľadviny. Ja neviem odkiaľ to berú, že pokiaľ zjedia veľkú dávku bielkoviny, tak mi to prospeje a pôjde to do svalov. Práveže robia úplný opak.

Takže si zástanca toho, že dávka nemusí byť 35-40 gramov?

Nie, určite nie. Tých 20-25 gramov. Keď už je aj silový tréning, chlap má veľa svalovej hmoty, tak maximálne, čo by som odporúčala, je 30 gramov. To úplne stačí pre telo, aby to mohlo spracovať. Živiny pôjdu do svalu, takže už nad 30 gramov by som nešla. Telo alebo človek sa musí cítiť taký naplnený, že mu to netrávi a má ťažkosti.

....Že ho nadúva, plynnatosť, viac sa potí, smrdí, keď vylučuje amoniak. Tak nejako?

Nemusí to byť dané týmto. V podstate, už prvá fáza, že mu netrávi, je indikujúca. Pokiaľ si nepomáha inými „vecami“, aby mu jedlo strávilo.

Ty si ešte z éry, kedy sa predávali také kocky tvarohu. Myslím, že tam bol obsah nejak 20g na 100g sušiny. Vtedy sa bežne jedla celá 250 – 280g hrudka, čo je dosť veľa, dosť to prekračovalo denné limity.

Keď to beriem zo svojho pohľadu, tak áno. Teraz sú väčšinou 180g tvarohy alebo 200g. Vtedy to bolo tuším 250g, čo je dosť. Tvaroh sám o sebe pomalšie trávi. Nie som zástanca, aby ľudia jedli celý tvaroh, pokiaľ by to bola 250 g hrudka napríklad. Pokiaľ by bola menšia, napríklad 150g, tak ok.

Prečo si dávať pozor na etikety a čo si všímať?

Treba čítať etikety, pretože napríklad do tvarohu sa už dnes predávajú rôzne ochutené arómy, ktoré si ľudia kupujú, pretože sa im už nechce jedlo dochucovať. Povedzme si úprimne, tvaroh sa sám o sebe dosť ťažko konzumuje. Tak isto je dôležité, aby si ľudia prečítali, čo je napísané na etikete – koľko má výrobok cukrov, pridaných látok. Jednoducho, treba to všetko prečítať.

Priberiem zo sacharidov?

Veľa ľudí zo strachu, že priberú následkom konzumácie priveľa sacharidov, jedia iba mäso so zeleninou, aby nemali pocit hladu. Ale pokiaľ sacharidy nebudú nadbytok denného príjmu, aj na regeneráciu svalov, nerozumiem, prečo sa ľudia sacharidov dištancujú. Všetci sú zástancami všelijakých diét, všelijakých nových nápadov a zabúdajú, že naozaj je lepšie si dať k mäsu prílohu (napríklad ryžu) + zeleninu.

Pretože pokiaľ nebudú dodávať telu na regeneráciu aj sacharidy, ktoré telo na regeneráciu aj rast svalov potrebuje, tak ich to dobehne. Aj tak majú chuť na sladké. Ja sa čudujem, že ľudia napríklad obetujú ryžu, dajú si iba zeleninu a potom si dajú čokoládu. Nerozumiem tomu, zdá sa mi to také... Je to hlavne rýchle. Je to niečo, čo si nemusíme variť. Keď nás prepadne hlad, tak ľudia siahajú často po čokoláde, po niečom sladkom. Treba si nájsť čas na to, aby si ľudia navarili. Pretože keď už príde hlad, tak zjedia čokoľvek, siahnu po hocičom.

Iveta, poznáš ,,low carb‘‘ kulturistu?

Poznám. Chodia aj takí. Hlavne v príprave. Môj názor je, že keď už ,,low carb‘‘, tak na dotiahnutie formy. Napríklad, keď už mám 2 týždne pre súťažou a ešte mi tam niečo chýba.

Čiže ten klasický kulturistický prístup...

Hej, ale z dlhodobého hľadiska to nefunguje. Jednoducho si myslím, že stavebná látka, základ, sú uhľohydráty. To sa nezmenilo, je to tak dlhé roky. Ale tým, že ľudia teraz experimentujú, čo sa týka tukovej diéty, napríklad ,,low carb‘‘ alebo že „idú“ iba na bielkoviny a inak nič. Strašne vymýšľajú a je to asi tým, že chcú veľmi rýchlo nejaký progres. Oni si niekde vypočujú niekoho, že takto to funguje jemu, tak idú podľa jeho. Moje skúsenosti sú také, pretože sa v tom pohybujem už nejakých 20 rokov, jednoducho vyvážená strava musí byť.

Môže nadmerný príjem bielkovín spôsobovať ťažkosti či poškodenia u zdravých ľudí?

Niektorí, pokiaľ mi teda hovorili pravdu, pretože ja s tým osobné skúsenosti nemám, tak sa im začali robiť vyrážky. Ako keby telo tým, že nevedelo ich nejakým iným spôsobom dostať von, tak sa dostávali von prostredníctvom vyrážok. Boli z toho unavení.

Našli sme zopár reportov, kde napríklad uvádzajú zvýšenú potivosť ako produkt metabolizmu. Aminokyseliny sa musia z organizmu vylúčiť a keď napríklad zadržiavajú vodu, tak pot je spôsob, akým sa to môže dostať von. Dokonca som našiel nejaké správy, že zápach potu veľmi závisí od toho, aký príjem bielkovín človek má. Ak má naozaj veľký príjem bielkovín, tak aj pot je intenzívny.

Áno, naozaj je to iné, pot je taký smradľavejší, by som povedala (smiech)

Ok, takže toto by mohla byť naša zbraň proti tomu, aby bielkovín naozaj nebolo zbytočne veľa. Pretože asi vieme, že keď bude nadbytok proteínov a nebude dostatočný tvrdý a dobre poskladaný tréning, svaly nenarastú. Možno do určitej miery áno, ako sú napríklad prasiatka v ohradách. Aká je optimálna frekvencia príjmu bielkovín počas dňa?

Neviem si predstaviť, že by som sa musela budiť v noci, len kvôli tomu, aby som si dala proteín, aby som neprišla o nejakú svalovú hmotu. Jasné, že človek na všetko prichádza rokmi a skúsenosťami. Či už si niečo zoberie z časopisov, článkov, všetko si potom najlepšie odskúša na sebe. Samozrejme, je to celé individuálne. Treba rozlišovať ľudí, čo rekreačne cvičia a tých, čo napríklad cvičia na vrcholovej úrovni. Pokiaľ ide iba o dávkovanie stravy, tak je dôležité, aby boli 2 hlavné jedlá (napríklad zjednodušene ryža a mäso) a k tomu nejaké drobnosti. Aby tam bolo ovocie, zelenina. Teraz sú, napríklad, veľmi moderné smoothie-čka, či už zeleninové, alebo ovocné.

Ok, ale čo sa týka toho proteínu? Pretože aby sme získali, ja neviem, napríklad tých 1,5 gramu na 1kg telesnej váhy, ak máme tých 80kg....

Treba si to vyrátať. Niektorým totiž ráno vyhovujú napríklad ovsené vločky, do ktorých si dajú dávku proteínu + kakao a podobne. Potom na desiatu majú ovocie. Obed, aby bol klasický, príjem bielkovín + sacharidov. Rozdeliť to do troch dávok, možno aj štyroch. Dajme tomu, že máme na desiatu jabĺčko alebo niečo obdobného, to je ok. Ale musia byť raňajky, obed a večera. Každý si musí nájsť to svoje.

Záleží to aj od rozloženia tréningov. Niekto ráno chodí behať, potom má večer silový tréning a podobne. Určite nie, aby som sa v noci kvôli tomu budila, aby som si dala proteín. Mali by byť zachované intervaly medzi jedlami. Čiže nie štýl zjem kvalitný dobrý obed a o hodinu by som už išla jesť znova. To určite nie. Zo skúsenosti, ako to mám ja, určite aspoň 3,5 hodiny interval medzi jedlami.

Prerušovaná hladovka (napríklad 16 hodín bez jedla za deň a 8 hodinové okno, kedy jesť môžem) a jej význam pre budovanie svalov?

Ja v tom nevidím význam. Keď sa s ľuďmi bavím, či už so športovcami alebo cvičencami, tak sa ma na to každý pýta. Ja neviem... Neviem prečo ľudia stále vymýšľajú. Veď nežijeme v stredoveku, že nemáme spôsob, ako sa dostať k jedlu. Beriem, keby to bolo naozaj vrcholový športovec, ktorý potrebuje istú zmenu, nejaký progres, rozhodol sa, že to chce vyskúšať na krátke obdobie, poviem OK. Už má základ, má svalovú hmotu, vidí v tom význam pri vykonávaní jeho športovej činnosti. Ale pre bežného človeka, pokiaľ chce mať progres, aby išli hore, aby mali svalový progres, v tom nevidím absolútne význam.

Viem vstrebať naraz aj 90g bielkovín?

Ja si myslím, že určite nie. Mám to možnosť vidieť aj v práci. Viem, že k nám chodí viacero ľudí cvičiť, čo skúšajú všelijaké metódy a vyzerajú, podľa mňa, horšie a horšie. Až na pár výnimiek, ktoré poznám, ktoré viem zrátať na jednej ruke, že im to prospelo. Potrebovali nejakú zmenu po niekoľkoročnom cvičení, ale potom časom aj tak zistili, že stále klasika vyhovuje, pravidelnosť, dostačujúce pauzy medzi jedlami. Každý si musí nájsť svoj biorytmus.

3 hlavné poznatky o bielkovinách podľa Ivety Hauserovej? Čo som ja od Teba tak zachytil, tak naozaj by ten príjem bielkovín mal byť pestrý. Nemali by sa vynechávať ani tie rastlinné...

Určite nie.

Nie len vajcia, nie len mäso. Nie len srvátka, ale aj strukoviny podľa Teba.

Veľmi sú obľúbené napríklad strukovinové cestoviny, čo sa teším. Musím sa priznať, že proteínové cestoviny mne nejako... nestotožnila som sa s nimi.

Možno je to vec chuti...

Nestotožnila som sa s nimi. Chutia inak. Teraz je naozaj možnosť výberu výrobkov veľká. Je to určite fajn, pretože mám aj vegetariánky klientky. Pre ne je to super, majú možnosť dať si aj strukovinový proteín alebo spomínané cestoviny. Naozaj rastlinný zdroj bielkovín pokiaľ chcú mať. S jednou takto bojujem (smiech) Nie je to tak, že by ľudia mali problém nabrať svalovú hmotu z rastlinných bielkovín. Tam je iný problém. Väčšinou vegetariáni sú tak aktívni, že hrozne veľa trénujú.

Ďalší bod je, že dávka, ako si spomínala, 20-25 gramov, by sa nemala preháňať. Že nezjesť napríklad 6 veľkých, slepačích vajec, čo už je dávka proteínu príliš veľká.

Počula som už aj o 10 vajciach, čo je určite veľa. Ešte je tu možnosť, že keby si naozaj človek dal iba vajíčka, nejaké rajčiny k tomu, bez sacharidov, pretože väčšinou ľudia jedia vajíčka samotné, tak si to rozdeliť. Zjesť napríklad 6 bielok a 3 žĺtka. To je možno alternatíva. Pretože bielka nemajú až taký obsah bielkovín ako žĺtka.

Frekvencia, keď niekto preferuje proteínové shake-y, tak nemusí za 3 hodiny vypiť 4.

Tak! (úsmev) Ja sama pijem proteínové nápoje, ale iba po tréningu a to mi stačí. Večer už nie.

Aký zdroj bielkovín si dať pred spaním?

Beriem, keď je človek veľmi hladný, príde na večer domov, naozaj mal veľmi ťažký deň, či sa to týka tréningu alebo vo všeobecnosti, vždy je potom lepšie dať si proteínový nápoj ako sa natlačiť jedlom a ísť spať. To je môj názor, ale aby nebol 4x denne proteín. Keď už viem, že som ho mala 3 – 4 krát denne, čo sa mi osobne zdá zbytočné, aj zo skúseností, aj všeobecne, tak sa napijem vody. Keďže ako sa hovorí ,,hlad je prezlečený smäd‘‘. (úsmev)

Partner

Max Sport advanced nutrition

Max Sport je slovenská firma zaoberajúca sa vývojom funkčných potravín s cieľom byť značkou, ktorá ponúka svojim zákazníkom zdravšie a chutnejšie alternatívy ku klasickým sladkostiam. Spoločnosť Max Sport s.r.o. bola založená v roku 2006 s cieľom poskytnúť modernú výživu pre miestnych profesionálnych športovcov v oblasti atletiky a fitness. Počas niekoľkých rokov výrazne rastúceho dopytu po produktoch Max Sport - Protein a Life + Energy, sa tieto produkty stávali čoraz populárnejšími medzi bežnými ľuďmi. Tí hľadali zdravšie alternatívy stravy a chutnejšie alternatívy ku klasickým sladkostiam.

Tento trend viedol k tomu, že firma Max Sport sa v roku 2010 rozhodla kompletne zmeniť stratégiu a zamerať sa na miesta predaja, kde sa vyskytuje široká verejnosť. Bol dobrý krok a tyčinka Max Sport Protein Bar sa stala najpredávanejšou lokálnou značkou v segmente zdravej a športovej výživy.

Okrem už klasickej proteínovej tyčinky môžete pod rovnakou značkou Max Sport nájsť 18 ďalších druhov produktov, pričom veľmi silné zastúpenie majú 100% prírodné produkty Good morning, obľúbené raw tyčinky Paleo a bio novinky Protein Pasta.

Max Sport produkty sú vyrábané v moderných prevádzkach, ktoré spĺňajú tie najvyššie štandardy. Dôkazom je množstvo cien za inovácie z najväčších medzinárodných výstav v Paríži alebo z Dubaja, ale tiež aj udelenie ocenenia Superbrands na Slovensku. Ich posledným veľkým úspechom je zisk ocenenia Volba spotřebitelů v Českej republike pre produktovú radu Royal Protein. Cieľom Max Sport je byť značkou, ktorá prináša produkty 21. storočia a ponúkať zákazníkom zdravšiu a funkčnú podobu snackov.

Pozri tiež

Nenašli sa žiadne komentáre.

Zanechať komentár