19.09.2017

Silový tréning

Aké sú jeho výhody?

Aby sme hneď v úvode nevystrašili vyznávačov iných foriem tréningu (ako beh či jóga), eventuálne ženy, povieme si niečo k benefitom silového tréningu. Takisto dôvody, prečo by ho mal začleniť do svojho "jedálnička" každý športovec, či už profi alebo amatér.

Zoznam benefitov silového tréningu je veľmi pestrý a praktický:

- nárast absolútnej aj relatívnej sily - vhodne zostavený silový tréning môže zreteľne zvýšiť silu, či už pri dvíhaní ťažkých činiek a bremien (absolútna sila) alebo vlastného tela (relatívna sila v pomere k vlastnej váhe)

- hypertrofia, nárast svalovej hmoty - pri budovaní maximálnej sily nie je hypertrofia až tak výrazná ako pri tréningu zameranom na prírastok svalovej hmoty (cca 8-12 opakovaní, záleží od formy cvičenia) Pokiaľ je vašim zámerom zvýšenie sily na úkor nižšej hypertrofie, prírastky svalovej hmoty sú vyhovujúce. Poznámka pre ženy. Kvôli nízkym hladinám testosterónu sa výraznej hypertrofie obávať nemusíte.

- zvýšenie bazálneho metabolizmu - spaľovanie vyššieho objemu kalórii v pokoji. To má za následok zhodenie nadbytočných kilogramov vo forme tuku. Jednoducho povedané, efektívnejšia forma cesty k atletickej postave.

- prevencia zranení a spevnenie kostry tela - silový tréning nás pripraví na okolnosti, kedy môže dôjsť k zraneniu. Spevní svaly, šľachy, úpony a väzivá. Tieto dôvody predstavujú menej zranení, bolestí krížov a iné ťažkosti. Spevnenie kostry a svalov celého tela je niečo, z čoho bude profitovať každý, dokonca aj bežci či ľudia nesúci nákup z obchodu. Po správne vykonanom mŕtvom ťahu, ktorý precvičí pomaly každý sval ľudského tela, si na doplnkové cviky ako brušáky ani nespomeniete.

- naštartuje hormonálnu sústavu - vďaka silovému tréningu sa aktivizujú tie správne hormóny v tele: a) testosterón - jeho účinnosť pocítia najmä muži. Medzi hlavné "príznaky" vyhovujúcej hladiny testosterónu patria prírastok svalovej hmoty, nárast sily a zlepšenie sexuálnej výkonnosti

b) rastový hormón - nárast sily, spaľovanie tuku.

c) minimalizuje produkciu kortizolu. Kortizol je stresový hormón, ktorý je vylučovaný počas stresových situácií, kam patrí aj cvičenie. Veľmi zjednodušene, silový tréning je kratší v čistom čase cvičenia, čím sa minimalizuje produkciu kortizolu, na rozdiel od dlhých kardio aktivít.

- zlepšenie nálady - tak ako pomaly ľubovoľná fyzická aktivita, i silový tréning vyplavuje endorfíny. Tie sú zodpovedné za okamžitú dávku šťastia a radosti.

Toto je len zopár prínosov silového tréningu. Na trénovanie sily však nie je nevyhnutné dvíhať ťažké činky, ak nemáte prístup do posilňovne, respektíve neradi zápasíte so závažiami. Silový tréning s vlastným telom je rovnako účinný a existuje mnoho cvikov, s ktorými majú ťažkosti aj tí najsilnejší borci v posilke.

Ešte jedna zaujímavosť, silovému tréningu sa venujú aj viaceré celebrity a športovci, od ktorých by ste to nečakali. Pozrieť si môžete napríklad Instagram hollywoodskeho herca Hugha Jackmana a.k.a. Wolverina, ktorého maximálka na mŕtvy ťah 195kg naháňa strach. Určite by ste si netipli, že hviezda Golden State Warriors Stephen Curry deadliftuje 180Kg! A čo Roy Hibbert s 245kg


Gabo

Čítaj tiež

BodyWorld.sk Aká je kvalita a výber proteínov na Slovensku?

Milan Sedliak Ako často prijímať bielkoviny a ktorý zdroj je najideálnejší?

Nenašli sa žiadne komentáre.

Zanechať komentár