26.08.2017

Milan Sedliak Ako často prijímať bielkoviny a ktorý zdroj je najideálnejší?

Epizóda 3

Počas epizódy sme sa venovali: • Svalová bunka a vplyv silového tréningu • Koľko proteínov je ideál za deň • Mliečna bielkovina vs. rastlinné bielkoviny • Vstrebateľnosť bielkovín

Doktorandské štúdium ukončil na Katedre biológie pohybovej aktivity Univerzity v Jyväskylä, Fínsko. Na Fakulte telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave pracuje ako vedecký pracovník a prodekan pre vedu a medzinárodné vzťahy. Špecializuje sa na akútne a dlhodobé nervovo-svalové, hormonálne a molekulárne adaptačné zmeny v svale, ktoré sú vyvolané fyzickým zaťažením a/alebo doplnkami stravy. Prednáša predmet Doping v športe a doplnky výživy, pri čom aktívne spolupracuje s Antidopingovou agentúrou SR.

Ako poradca pre výživu, doplnky stravy a regeneráciu spolupracuje alebo spolupracoval s viacerými vrcholovými športovcami. Menovite s Andrejom Meszárošom, Martinom Marinčinom, Richardom Pánikom, Jarom Janusom, Liborom Hudáčkom, Veronikou Velez-Zuzulovou, Martinom Kližanom alebo futbalovým A-tímom ŠK Slovan Bratislava. Pravidelne prednáša o problematike výživy, význame doplnkov stravy a rizikách dopingu v športe pre Slovenský olympijský výbor, rôzne športové zväzy, kluby a asociácie. Je predsedom Slovenskej spoločnosti pre športovú výživu.


Počas epizódy sme sa venovali:

• Svalová bunka a vplyv silového tréningu

• Koľko proteínov je ideál za deň

• Mliečna bielkovina vs. rastlinné bielkoviny

• Vstrebateľnosť bielkovín

Epizóda krok za krokom:

3:30 predstavenie Milana Sedliaka

4:25 čo spraviť pre rast svalov po tréningu? Čo je naša priorita po silovom tréningu?

5:35 na čo je odkázaná svalová bunka?

6:40 aký čas máme po tréningu na regeneráciu a prvé jedlo?

7:45 ideálna forma regenerácie po tréningu

8:15 zdroj bielkovín pre optimálnu regeneráciu

9:35 prečo je mliečna bielkovina najideálnejšia?

11:50 čím sa obohacujú rastlinné proteíny, aby sa vyrovnali živočíšnym?

13:10 ak zvýšime dávku rastlinného proteínu na 1,5 násobok, dostanem podobný profil ako pri živočíšnom?

13:55 optimálna dávka proteínu po tréningu

16:10 ako často prijímať bielkoviny?

19:05 aké je najefektívnejšie prijímanie proteínu za deň?

19:30 aká je vstrebateľnosť napríklad 300 g mäsového steaku?

22:20 kedy suplementovať bielkoviny bez sacharidov?

23:40 izolované aminokyselín ich význam

24:15 prečo opatrne s BCAA?

28:12 rastlinné proteíny a ich vstrebateľnosť

29:35 existujú nevýhody rastlinných proteínov?

32:50 čo si všímať pri proteínových tyčinkách?

33:45 jediná nevýhoda hydrolyzátu

Skrátená video verzia Epizódy č. 3

Ako byť FIT show môžeš počúvať a sledovať vďaka:


Max Sport advanced nutrition

Max Sport je slovenská firma zaoberajúca sa vývojom funkčných potravín s cieľom byť značkou, ktorá ponúka svojim zákazníkom zdravšie a chutnejšie alternatívy ku klasickým sladkostiam. Spoločnosť Max Sport s.r.o. bola založená v roku 2006 s cieľom poskytnúť modernú výživu pre miestnych profesionálnych športovcov v oblasti atletiky a fitness. Počas niekoľkých rokov výrazne rastúceho dopytu po produktoch Max Sport - Protein a Life + Energy, sa tieto produkty stávali čoraz populárnejšími medzi bežnými ľuďmi. Tí hľadali zdravšie alternatívy stravy a chutnejšie alternatívy ku klasickým sladkostiam.

Tento trend viedol k tomu, že firma Max Sport sa v roku 2010 rozhodla kompletne zmeniť stratégiu a zamerať sa na miesta predaja, kde sa vyskytuje široká verejnosť. Bol dobrý krok a tyčinka Max Sport Protein Bar sa stala najpredávanejšou lokálnou značkou v segmente zdravej a športovej výživy.

Okrem už klasickej proteínovej tyčinky môžete pod rovnakou značkou Max Sport nájsť 18 ďalších druhov produktov, pričom veľmi silné zastúpenie majú 100% prírodné produkty Good morning, obľúbené raw tyčinky Paleo a bio novinky Protein Pasta.

Max Sport produkty sú vyrábané v moderných prevádzkach, ktoré spĺňajú tie najvyššie štandardy. Dôkazom je množstvo cien za inovácie z najväčších medzinárodných výstav v Paríži alebo z Dubaja, ale tiež aj udelenie ocenenia Superbrands na Slovensku. Ich posledným veľkým úspechom je zisk ocenenia Volba spotřebitelů v Českej republike pre produktovú radu Royal Protein. Cieľom Max Sport je byť značkou, ktorá prináša produkty 21. storočia a ponúkať zákazníkom zdravšiu a funkčnú podobu snackov.


Portál Cvičte.sk

Cvičte.sk je mediálny portál, ktorého snahou je v prvom rade motivovať všetkých k pohybu a zdravému životnému štýlu. Denne prináša svojim čitateľom zaujímavé informácie o cvičení, stravovaní, rôznych podujatiach a zaujímavých osobnostiach športového života. Jana Šimkovičová s jej tímom žije športom každý deň a túto vášeň pretavuje práve do informácii, ktoré zdieľa s čitateľmi. Aktuálne je ich viac ako 300 tisíc mesačne. Popri portáli CVIČTE založila spolu s manželom vydavateľstvo FITnamotávka, ktoré sa venuje vydávaniu 100% zdravých kníh. Najnovším titulom sú ZDRAVÉ RÝCHLOVKY.


Orechové nátierky LifeLike

Orechové krémy LifeLike vznikli z jediného dôvodu. Z vášne k aktívnemu životnému štýlu a kvalitným potravinám. Libor Mačalík s jeho ženou Vendulou našli po záľube vo fitness aj záľubu v orechoch. Preto namiešali domáce arašidové maslo.

Arašidový krém chutil aj kamarátom a postupne vznikali mandľové, kešu alebo lieskové krémy. Rovnako kombinácia s kokosom, čokoládou alebo jedinečná séria Twister. Všetky majú spoločné jedno. Kvalitu. Poctivosť. Čerstvosť.

Vypočuj a pozri si ďalšie epizódy

BodyWorld.sk Aká je kvalita a výber proteínov na Slovensku?

Iveta Hauserová Prejedanie neznamená nárast svalstva

Nenašli sa žiadne komentáre.

Zanechať komentár