Obsah článku
Beh v zime, dobrý nápad alebo šialenstvo?
Pre niekoho hotový postrach, pre iného obľúbená športová aktivita. Beh. Ľudia sú rôzni a zväčša sa pri otázke behu delia na dve skupiny: jedni ho milujú, druhí nenávidia. Avšak čo taký beh v zime? Pre veľa ľudí nepredstaviteľné. Avšak ak ste už raz zvyknutí pravidelne behať na čerstvom vzduchu, máme sa ho len tak vzdať? A v zime ho radšej vymeniť za inú športovú aktivitu?
Beh má na náš organizmus množstvo zdravotných benefitov. Patrí k športovým aktivitám, pri ktorých spálite najviac kalórií, vo všeobecnosti sa dá povedať, že je to jeden z najobľúbenejsích aeróbnych športov. Dá sa vykonávať relatívne kdekoľvek a kedykoľvek, potrebujete len pár dobrých tenisiek a pohodlné oblečenie. Samozrejme aj nejakú tú motiváciu, prípadne vašu obľúbenú energickú, motivačnú hudbu do uší. Stačí si nájsť vhodnú trasu a smelo vyraziť za svojím cieľom. Beh v zime alebo v lete, benefity na naše telo má v oboch prípadoch.Obsah článku
Výhody pravidelného behania
Medzi hlavné benefity behu patrí okamžité odbúranie stresu a zlepšenie nálady. Pomáha tiež bojovať so psychickými chorobami ako napríklad depresia, vďaka vylučovaniu endorfínov. Zlepšuje prekrvovanie mozgu, čím zlepšuje i pamäť a koncentráciu, spomaľuje proces starnutia, pôsobí ako prevencia pred srdcovo-cievnymi chorobami, posilňuje naše srdce.
Zlepšuje tiež kvalitu spánku, pomáha udržovať dobrú funkciu imunitného systému, znižuje cholesterol. Beh nám pomáha vyrovnať sa s každodennými problémami a starosťami, zvyšuje tiež našu sebadôveru a sexuálny apetít. Pomáha udržiavať optimálnu hmotnosť a bojuje proti obezite. A toto je len pár z mnohých benefitov behu.
Samozrejme, veľa ľudí sa rozhodne behať najmä za vidinou chudnutia a dosiahnutia lepšej postavy. A je na tom kusisko pravdy, pri behu zapájame komplet celé telo, zbavujeme sa hromady kalórií a i keď beh patrí medzi kardio aktivity, svaly pri ňom trénujeme takisto.
Beh v zime?
Na jar, v lete i na jeseň je beh relatívne príjemnou športovou aktivitou, avšak v zime sa to trošku komplikuje. Je pravda, že bežcov v zime môžme stretávať poredšie, avšak s potrebnou výbavou a nasledujúcimi radami vás zhoršené podmienky vonku určite neodradia a s radosťou sa pustíte do zdolávania kilometrov.
Športová výbava
Jednou z najdôležitejších vecí, ktoré treba mať na pamäti pri behu v zime je kvalitné oblečenie. Je dobré zainvestovať do materiálov, ktoré budú vzdušné, ľahké, ale zároveň odolné proti chladu a zhoršeným poveternostným podmienkam. Netreba zabúdať ani na čiapku, šál a rukavice, teplé ponožky, najmä ak sa teploty dostanú až pod 0. Je dobré si obliecť i termo bielizeň či dať šatku na ústa. Nepremokavá bunda a obuv by mala byť úplnou samozrejmosťou, môžte si ju tiež ošetriť impregnačným sprejom.
Rozvička pred behom i po behu
Rozvička pred akýmkoľvek behom i po, by mala byť zaradená do vášho cvičebného plánu, predídete tak mnohým zraneniam. Avšak pri behu v zime je dobré dopriať si pár minút navyše a rozhýbať naše telo ešte dôkladnejšie. Pred začiatkom behu sa odporúča venovať sa dynamickému strečingu, po jeho skončení statickému.
?Najlepšie tabletky aké sme vyskúšali?
eSlim je vysoko atraktívna forma tabletiek na chudnutie? , s ktorými sme mali osobnú skúsenosť. Môžu vám pomôcť naštartovať metabolizmus a dosiahnuť váhu, po akej túžite.
Zloženie:
- Zelený čaj 400 mg
- Kofein 200 mg
- Citrus aurantium 400 mg
- L-Karnitín 230 mg
- Chilli 40 mg
- Vitamín C 40 mg
Dávkovanie je jednoduché – 4 kapsule? denne.
Starostlivosť o telo
Beh v zime nás i naše telo vyčerpá viac než v iných mesiacoch v roku, preto je treba dbať i na zvýšenú starostlivosť a opatrnosť. Pred behom i po behu je dobré doplniť pitný režim, odporúča sa najmä čistá voda. Môžte si tiež natrieť tvár i iné časti tela, ktoré budete vonku vystavovať chladu, hydratačným krémom. Pery môžte ošetriť balzamom, pretože v zime je naše telo oveľa viac náchylné na nadmerné vysúšanie.
?Najlepšia diéta na chudnutie akú sme vyskúšali?
Nepoznáte KetoMix? mali by ste! Keto diéty sú trendom tohto roka s výbornými výsledkami a chudnutím aj 10kg✔️ a viac v priebehu niekoľkých týždňov.
Týždňová varianta stojí ? 54 eur za kompletné stravovanie na 7dní.
?Obsah diéty:
- Proteínové kokteily
- Polievky
- Kaše, omelety
- Pečivo
- Sladkosti a ďalšie.
?Stačí konzumovať jedlá deň za dňom a dodržiavať rozpis.?
Výhody a nevýhody behu v zime
Výhody
- medzi hlavné výhody behu v zime, patrí udržanie si optimálnej hmotnosti, rovnomernej váhy po celý rok, nehrozí žiadne kolísanie hmotnosti, žiadne povianočné či novoročné kilá navyše alebo priberanie.
- v zime je naše telo viac náchylné na vytváranie si tukových zásob, avšak ak neprestanete behať ani v zime, váš metabolizmus sa nespomalí a bude pracovať rovnako po celý rok.
- v zime sa dni skracujú, sú viac pochmúrne a smutnejšie. Všetci sme už určite na vlastnej koži aspoň raz zažili či aspoň poznáme pojem „jesenná či zimná melanchólia.“ Avšak zlá nálada sa vám so zimným behom pod kožu len tak nedostane.
- beh vám dodá energiu, zlepší náladu a budete pozitívne naladení po celý zvyšok dňa.
Nevýhody
- medzi nevýhody behu v zime môže patriť zvýšené nároky na odev. V lete vám stačí ľubovoľné, obľúbené najmä pohodlné oblečenie, zainvestovať treba hlavne do kvalitnej obuvi, avšak v zime je treba oblečenie trošku navrstviť, dopriať si kvalitnejšie materiály, aby netrpelo vaše telo a vyvarovali ste sa rôznym zdravotným ochoreniam.
- nevýhodou tiež môže byť zvýšené riziko úrazu, napríklad pádu, pošmyknutia sa na neudržiavanom chodníku. Určite si dávajte pozor na výber vhodnej trasy, ktorá bude bezpečná, prípadne i dostatočne osvetlená, v prípade, že chcete behať po západe slnka.
- fakt, ktorý mnoho ľudí odrádza je najmä počasie. Nízke teploty, zhoršené poveternostné podmienky, popŕchanie či jemné sneženie. Veľa ľudí si bude v duchu ťukať prstom na čelo či nechápavo krútiť hlavou, ak zmienite, že behávate i v zimných mesiacoch.
Na záver
I keď mnoho ľudí považuje beh za športovú aktivitu leta či aspoň trošku teplejších mesiacov v roku, odradiť vás to istotne nemusí. Ako vidíte, behať sa dá po celý rok a nemyslíme tým len beh na stroji, zavretý vo vnútri posilňovne či behanie za sporákom. Beh prináša ohromné množstvo zdraviu prospešných benefitov a určite má viac výhod ako nevýhod či sa už rozhodnete behať v lete, či v zime. Najťažšie je len sa správne namotivovať, rozhýbať a presvedčiť sa ísť behať.
Samozrejme, že zimné večery je príjemnejšie tráviť doma v teple, zababušený v deke so šálkou čaju v ruke, avšak po pár hodinách na čerstvom vzduchu a nadopovaní endorfínami, vám i ten čaj bude lepšie chutiť. Minimálne budete mať zo seba dobrý pocit.