Posledná aktuálizácia prebehla 7. augusta 2024. Upravila redakcia Dietologické CENTRUM Slovenska
Obsah článku
Chudnutie každodennou rutinnou činnosťou – chôdza
Medzi naše každodenné rutinné činnosti patrí určite chôdza, keďže je to činnosť nám vrodená a prirodzená. Ako športová disciplína je však takisto v poslednej dobe stále viac popularizovaná. Obľúbená je hlavne napriek svojej menšej fyzickej náročnosti, kedy môžete debatovať so známym a zároveň aj športovať a spaľovať kalórie. Na Slovensku bola populárnejšia najmä po olympijských hrách v Rio de Janeiro, kedy náš reprezentant Matej Tóth vybojoval pre Slovensko zlatú medailu. Samozrejme, že nie je taká účinná ako napríklad beh, ale nieje ani zatratenia hodná a preto sa jej trocha povenujeme.
História chôdze ako športovej disciplíny
Keďže je chôdza ako som napísal činnosť človeku prirodzená, jej história sa píše už pri vzniku prvého človeka. Ako športová disciplína je však celkom ostrieľaný veterán čo sa veku týka, keďže bola klasifikovaná už na olympijských hrách v roku 1904, avšak len ako súčasť viacboja, nie ako osobitná disciplína.
V rýchlej chôdzi sa prvý krát súťažilo na diaľku 50km a to konkrétne v roku 1932, kedy sa odohrali prvé preteky tohto typu na olympijských hrách v americkom Los Angeles. Odvtedy bola rýchla chôdza pár krát vyradená spomedzi disciplín, stálou sa však stala od roku 1956, kedy sa konala olympiáda v Melbourne.
Praktizovanie nie je také jednoduché, ako sa môže na prvý pohľad zdať
Od bežnej chôdze sa líši predovšetkým vystretou oporovou nohou, panva sa vysúva na stranu oporovej nohy, hlava a trup zachovávajú vertikálnu polohu, paže pracujú ako pri behu na dlhšie vzdialenosti. Pretekári dosahujú priemernú dĺžku krokov 105 – 130 cm a frekvenciu 180 – 200 krokov za minútu.
V pravidlách Atletickej asociácie je rýchla chôdza definovaná ako:
„Atletická chôdza je premiestňovanie krokmi, pri ktorom sa udržiava stály kontakt s podložkou (viditeľný bez použitia video techniky) (Polozkov, 2000). Oporná noha musí byť bezpodmienečne napnutá (t. j. nepokrčená v kolene) od okamihu prvého kontaktu so zemou až do okamihu, keď je v zvislej polohe (Moc, 2002)“.
?Najlepšie tabletky aké sme vyskúšali?
eSlim je vysoko atraktívna forma tabletiek na chudnutie? , s ktorými sme mali osobnú skúsenosť. Môžu vám pomôcť naštartovať metabolizmus a dosiahnuť váhu, po akej túžite.
Zloženie:
- Zelený čaj 400 mg
- Kofein 200 mg
- Citrus aurantium 400 mg
- L-Karnitín 230 mg
- Chilli 40 mg
- Vitamín C 40 mg
Dávkovanie je jednoduché – 4 kapsule? denne.
Málo ľudí vie rozoznať, kedy ešte stále praktizuje rýchlu chôdzu a kedy už behá. Definícia rozdielu medzi týmito dvoma aktivitami je vcelku zložitá a my si ju teda zjednodušíme. Pri behu je presun ťažiska jednovrcholový a pri chôdzi dvojvrcholový, čo je najpodstatnejší rozdiel medzi behom a chôdzou (okrem vystretého kolena od dokroku až do vertikálnej fázy).
Stačia bežecké tenisky
Na praktizovanie rýchlej chôdze nebudete potrebovať žiadne špeciálne vybavenie, stačia kvalitné bežecké tenisky. V letných obdobiach, kedy je príliš teplo a svieti slnko je veľmi vhodné nosiť pokrývku hlavy, mať pri sebe fľašu vody a takisto aj slnečné okuliare, ktoré nám môžu pomôcť pri výhľade dopredu.
Z ekonomického hľadiska je teda chôdza športová disciplína, ktorá nás vôbec nevyjde draho a osoch môže byť aj tak vcelku veľký.
Aj chodením sa dá chudnúť
Je ťažko špecifikovať, koľko spálite, keďže pre každého znamená pojem rýchla chôdza niečo iné. My si teda špecifikujeme číselné hodnoty pre dve rozdielne rýchlosti chôdze v kilometroch za hodinu:
- 3,2 km/h – toto je rýchlosť pomerne zvládnuteľná aj pre začiatočníka. Pokiaľ budete teda jednu hodinu kráčať rýchlosťou 3,2 km/h spálite v závislosti od Vašej hmotnosti zhruba 230-250 kalórií, čo nieje zlé.
- 6,4 km/h – ak už ste pokročilý chodec, zvládnete to aj takouto rýchlosťou. V tomto prípade nieje hodnota dvojnásobná, aj keď rýchlosť áno, ale je to pomerne orientačné číslo – 400-400 kalórií za hodinu, čo je viac než slušná hodnota.
Chôdza ako príprava na beh
Už pri nordic walkingu, čo je vlastne ekvivalent rýchlej chôdze sme spomínali, že môže slúžiť ako akási príprava na beh. Ak teda ešte nie sme v kondícií hodnej behania, je vhodné začať s chôdzou, čo je o niečo miernejšia aktivita na kondičku. To však neznamená, že žiadnu nemôžete nadobudnúť – práve naopak. Ako bonus, k tomu že nadobudnete kondíciu, s ktorou môžete začať behať ešte týmito pobytmi na čerstvom vzduchu získáte pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém, centrálnu nervovú sústavu a aj na psychickú stránku, keďže je dokázané že pobyt na čerstvom vzduchu znižuje hladinu stresu.
Nevidím dôvod prečo to neskúsiť
Športových disciplín, s ktorými sa nám môže podariť schudnúť je naozaj veľa. Od behania, cez plávanie až po futbal. Prvý a tretí menovaný majú spoločnú jednu aktivitu a tou je chôdza. Tej sa dá teda venovať aj ako osobitnej športovej disciplíne, pri ktorej si môžeme vybudovať slušnú kondíciu, alebo aj základ pre začiatok s aktívnym behaním. Ďalej môžeme stále čerpať benefity outdoorových športov a to najmä pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém, prevencia proti rôznym chorobám a anti-stresové účinky. Čo sa ekonomickej stránky týka, je chôdza z kategórie športov, ktoré nevyprázdnia našu peňaženku tak, že v nej zostane len prievan. Stačia totiž kvalitné tenisky, prípadne cyklistická fľaša, ktorú so sebou môžeme nosiť počas horúcich letných dní, pretože je zbytočné riskovať dehydratáciu a následné skolabovanie. V konečnom dôsledku teda nevidím prečo by rýchla chôdza nestála minimálne za vyskúšanie.