Obsah článku
Úspešný začiatok dňa
„Raňajky si daj ako kráľ, o obed sa podeľ a večeru daj nepriateľovi.“ Modifikovanú verziu tohto príslovia pozná asi každý, keď nám ako deťom vysvetľovali dôležitosť jednotlivých chodov. Stará múdrosť má však zmysel aj v dnešnej dobe. Dalo by sa však povedať, že správne sa naraňajkovať je považované takmer za umenie. Dvojnásobne to platí o diétnej alternatíve, ktorá sa od iných raňajkových chodov odlišuje.Kedy si dať raňajky, čo presne zjesť, z čoho by mali pozostávať a najmä najdôležitejšia otázka: treba raňajkovať? Ak vás zaujíma, ako čo najlepšie naštartovať svoj organizmus pred dlhým dňom, neprestávajte čítať a čítajte pozorne.
Raňajky- áno alebo nie?
Jednoznačne áno! Veľa ľudí si raňajky nedáva, pretože nemajú čas alebo ešte jednoducho nie sú hladní. To je veľká chyba. Raňajky by sa v žiadnom prípade nemali vynechávať. Ak sa pýtate prečo, dôvodov je hneď niekoľko. Treba si však dať pozor, čo považujete za raňajky. Milovníkov anglických raňajok asi nepotešíme. Slanina, klobásky, pečivo a ani sladké džúse sa neradia medzi diétne raňajky. Raňajkovať by sa malo pol hodinu po prebudení.
Pred tým, ako sa spolu vrhneme na príklady zdravého štartu dňa, ukážeme si dôvody, prečo sa oplatí zdravo raňajkovať:
- Kontrola váhy
Ak ste v štádiu, že už nepotrebujete chudnúť, víťazstvo je vaše len napoly. Dôležité je si váhu ukontrolovať. Aby ste predišli jojo efektu alebo spiatočnému priberaniu, musíte mať prehľad o tom, čo zjete. Nie je to však len o prehľade, ale aj o životnom štýle. Ľudia, ktorí pravidelne raňajkujú majú tendenciu chudnúť. Je to tak kvôli tomu, že po raňajkách už nemáte taký hlad, ako by ste mali bez raňajok. Ak sa ráno dobre zasýtite, šance, že počas nasledujúcich hodín budete hľadať niečo pod zub, sú omnoho nižšie.
Raňajkovanie sa tiež spája so zdravým životným štýlom. Kto si dopraje tie správne raňajky pravdepodobne vie, ako robiť správne rozhodnutia vo svete výživy.
Rovnako dobré sú raňajky aj v prípade, ak sa snažíte pribrať. Problém nízkej váhy trápi zvyčajne mladých chlapcov a mužov, nevyhýbajú sa tomu ale ani niektoré dievčatá. Ak d svojho jedálnička zaradíte raňajky, možno sa aj vám podarí nabrať nejaké to kilo.
- Nižšie hladiny cholesterolu
Hovoríme samozrejme o zlom cholesterole, teda LDL cholesterole. HDL cholesterol, ktorý sa nachádza napríklad vo vajíčkach, je našim spojencom pri akejkoľvek forme raňajok. Nebojte sa dať si vajíčka natvrdo, praženicu alebo vajíčkovú nátierku. Okrem dobrého cholesterolu vajcia obsahujú aj bielkoviny, ktoré sú pri raňajkách veľmi dôležité. Dodajú vám energiu a budete sýti omnoho dlhší čas.
?Najlepšia diéta na chudnutie akú sme vyskúšali?
Nepoznáte KetoMix? mali by ste! Keto diéty sú trendom tohto roka s výbornými výsledkami a chudnutím aj 10kg✔️ a viac v priebehu niekoľkých týždňov.
Týždňová varianta stojí ? 54 eur za kompletné stravovanie na 7dní.
?Obsah diéty:
- Proteínové kokteily
- Polievky
- Kaše, omelety
- Pečivo
- Sladkosti a ďalšie.
?Stačí konzumovať jedlá deň za dňom a dodržiavať rozpis.?
- Energia pre fyzickú aktivitu a lepšia pozornosť
Pokiaľ je váš život plný športu alebo pohybu ako takého, po raňajkách budete mať zaručene dostatok energie, aby ste to všetko hravo zvládli. Nie len že budete mať chuť začať, ale aj výdrž dokončiť načatú aktivitu.
Nemyslite si však, že ak je vaša práca skôr psychická, raňajky môžete vynechať. Omyl! Raňajky sú rovnako podstatné aj pre ľudí, ktorí narábajú viac s rozumom ako so svalmi. Vaša koncentrácia sa zlepší a budete dávať viac pozor, ako keby ste vyšli z domu bez raňajok.
Vláknina, vláknina, vláknina
Bielkoviny a nasýtené polysacharidy sú podstatnou zložkou každých raňajok. Polysacharidy nám dodávajú energiu postupným uvoľňovaním a na rozdiel od jednoduchých cukrov po nich nie sme hneď hladní. Bielkoviny sú takisto úžasným zdrojom energie a pomáhajú pri tvorbe svalovej hmoty. Ak sa venujete fyzickej aktivite, samozrejme. Všetko to uzatvára vláknina. Pre telo nemá v podstate nijakú nutričnú hodnotu, ale bez nej by sme boli rovnako stratení ako bez sacharidov. Vlákninu jednoducho potrebujeme a počas raňajok dokáže hotové zázraky. Nemali by ste zabúdať ani na porciu vlákniny, ktorá má niekoľko benefitov.
Spomaľuje trávenie, nasýti a zrýchľuje metabolizmus. Navyše o nej môžeme povedať, že funguje ako akýsi „vysávač“ našich čriev. Počas cesty tráviacim traktom zachytí všetky nečistoty a prirodzeným spôsobom ich z tela vylúčime.
Vláknina je súčasťou ovocia, zeleniny alebo ovsených vločiek. Nemusíte byť žiaden kuchár, aby ste si dokázali pripraviť ovsené vločky s nakrájaným jablkom, mliekom a škoricou. Tak málo stačí a diétne raňajky sú na svete.
Tekutiny
Aby boli vaše raňajky kompletné, nezabúdajte na vodu. Najideálnejšia je samozrejme čistá, prípadne minerálna bez príchutí, dopriať si môžete aj čaje a kávu bez cukru a mlieka. Ak nie ste zvyknutí, postupne dávky mlieka a cukru znižujte, až si úplne zvyknete. Uvidíte, že káva naberie úplne inú dimenziu.
Pred raňajkami by ste mali vypiť aspoň pohár studenej vody. Nakopnete metabolizmus a nezjete toľko, čo by ste zjedli bez vody v žalúdku.
Inšpirácie diétnych raňajok
Nevyžadujú hodinovú prípravu, sú jednoduché, chutné a plnia svoj účel. Hovoríme o diétnych raňajkách, ktoré zvládne pripraviť každý, nezruinujú vašu peňaženku, zasýtia a navyše sú veľmi chutné, takže si ich veľmi rýchlo obľúbite.
Môžete skúsiť všetko, čo vám napadne a je to diétne. Môže to byť slané, sladké, teplé, studené, ale hlavne by to malo byť zdravé.
Pozrite sa na viac než 10 diétnych raňajok, ktorými vykročíte do dňa správnou nohou:
- Zeleninová omeleta z dvoch vajec s celozrnným toastom
- Smoothie z nízkotučného jogurtu a bobuľového ovocia (jahody, černice, maliny, …)
- Grécky jogurt s medom a banánom
- Ovsená kaša s jablkom, nízkotučným mliekom a škoricou
- Vajcia natvrdo, rajčiny a uhorka
- Cottage syr a cherry rajčiny
- Celozrnný toast s avokádovou nátierkou
- Hummus
- Zeleninový šalát s tuniakom
- Praženica so zeleninou
- Palacinky z jedného banánu a dvoch vajec
- Nízkotučný jogurt a ovsené vločky