Obsah článku
Ide to aj na ľade (tiež cez zimu) – hokej
V posledných článkoch sme si priblížili viac menej všeobecne známe športy, ktoré sa dajú vykonávať takmer všade (s výnimkou tenisu). V nasledujúcich riadkoch si rozoberieme hokej, ktorý je na Slovensku takisto známy, avšak vo veľkej miere v dôsledku podmienok aké tu máme len v pasívnej forme. Dozvieme sa, že pri hokeji sa dá spáliť pomerne dosť kalórií a aj to, kde si môžeme zahrať a čo k tomu budeme potrebovať (samozrejme okrem partie ľudí ).
Pár slov k hokeju z minulosti
Za vznik ľadového hokeja sa najčastejšie udáva dátum 3. marec 1875 kedy sa v Montreale na Victoria Skating Ring odohral prvý organizovaný hokejový zápas. V roku 1877 bol založený prvý klub. Tvorili ho študenti McGillovej univerzity a jeho názov bol McGill University Hockey Club. V roku 1881 ich nasledoval klub Montreal Victorias. V roku 1878 v Montreale vypracovali študenti tej istej univerzity aj prvé pravidlá. Hra sa stala natoľko populárna, že v roku 1883 sa odohral prvé „majstrovstvá sveta“ v Montreale, v rámci Zimného karnevalu, v ktorom sa hralo o Karnevalový pohár. Pohár získal tím McGillovej univerzity. V roku 1886 tímy, ktoré sa zúčastnili Zimného karnevalu, založili prvú hokejovú ligu, Amateur Hockey Association of Canada (AHAC).
V Európe sa prvý zápas odohral v roku 1885. V prvom zápase medzi univerzitami nastúpili odvekí rivali, hokejový tím univerzity Oxford a Cambridge. Zápas vyhrali hráči tímu Oxford Dark Blues 6-0.
Postupom času vznikali nové organizácie (IIHF, NHL atď.) a hokej sa plynutím času dostal do súčasnej modernej podoby a je z neho jeden z najpopulárnejšich športov vôbec.
Čo budem potrebovať? (ustojí to moja peňaženka?)
Narozdiel od ostatných športov, ktoré sme si rozoberali budeme v tomto prípade potrebovať viac ako priestor na realizovanie. Na druhej strane to nieje také zlé, pokiaľ hráme len rekreačne nepotrebujeme kompletnú hokejovú výbavu a budú stačiť korčule a hokejka. Cena nových korčulí sa pohybuje v rozmedzí od 70€ do 150 a viac eur. Na začiatok samozrejme neodporúčame kupovať drahý model keďže nevieme, či Vás to chytí na sto percent. Pri kúpe hokejky už si peňaženka oddýchne a zmestíme sa do dvoch desiatok eur. V konečnom dôsledku sa môžete zmestiť do jednej stovky (+/- 20€) čo je celkom prijateľná suma.
Ako začať?
Tak isto ako pri ostatných športoch je pred aktivitou potrebná poriadna rozcvička celého tela. Pokiaľ ju nezanedbáme určite predídeme zbytočným zraneniam ako napríklad natiahnutý sval, natiahnutá šľacha a podobne. Ak už sme teda rozcvičení, je to jednoduché. Stačí dať dokopy partiu aspoň šiestich ľudí (záleží od veľkosti ľadovej plochy), rozdeliť sa do tímov a začať hrať. Ako som už vysvetľoval pri článku o futbale, v tomto prípade je takisto zbytočné vysvetľovať nejaké pravidlá keďe sú širokej verejnosti dobre známe.
Aké bonusy plynú z hrania hokeja?
Pri hokeji je to podobné ako pri všetkých ostatných športoch tohto typu. Precvičíme takmer celé telo, v tomto prípade dostanú nohy do tela ešte viac ako pri behaní. Plynie z toho teda spaľovanie kalórií, čo sa v kombinácií so správnou stravou rovná chudnutiu.
?Najlepšie tabletky aké sme vyskúšali?
eSlim je vysoko atraktívna forma tabletiek na chudnutie? , s ktorými sme mali osobnú skúsenosť. Môžu vám pomôcť naštartovať metabolizmus a dosiahnuť váhu, po akej túžite.
Zloženie:
- Zelený čaj 400 mg
- Kofein 200 mg
- Citrus aurantium 400 mg
- L-Karnitín 230 mg
- Chilli 40 mg
- Vitamín C 40 mg
Dávkovanie je jednoduché – 4 kapsule? denne.
Keďže ide v podstate o kardio cvičenie tak sa môžeme baviť aj o pozitívnom vplyve na cievy a celkový kardiovaskulárny systém.
Čo ma môže odradiť?
Strašiakom číslo jedna je určite korčuľovanie. Korčuľovať dosť dobre na to aby ste boli schopní hrať hokej bez nejakej ujmy na zdraví sa pravdepodobne nenaučíte za deň ani dva, pokiaľ nieste potom Wayne-a Gretzkeho. Samozrejme že to nieje nič strašné, prirovnal by som to k lyžovaniu. Do desať hodín tréningu by Vás malo dostať do cviku a to by malo stačiť ako veľmi dobrý základ na ktorom sa dá stavať. Pokiaľ Vás ani toto nepresvedčilo, ako alternatíva môže slúžiť hokejbal o ktorom sa dočítate v ďalšom článku.
Obmedzený priestor na hranie. Samozrejme, že cez zimu môžeme hrať na zamrznutom rybníku. Na hokejových štadiónoch však nemusí byť vždy otvorené a opäť nemusí náš voľný čas korešpondovať s otváracími hodinami zimáku.
Koľko teda spálim?
Priemerne za hodinu môžete spáliť okolo 600, pri intenzívnej hre dokonca až 700 kalórií za hodinu, čo je ako som už spomínal v úvode hodnota, ktorá stojí za zváženie toho či sa korčuľovať naučím. Opäť budem musieť doplniť (aj napriek tomu že to opakujem v každom článku, je to dôležité) v kombinácií so správnou stravou a dobrým spánkom (8-10 h denne) Vám môže hokej pomôcť chudnúť.
Ako som už spomínal, obmedzený priestor na hranie nám to môže o niečo sťažiť, keďže sa k hraniu hokeja drvivá väčšina z nás dostane len cez zimu. To však neznamená, že by sme sa na to mali vykašľať – práve naopak. Cez zimu každý z nás o niečo viac zanevrie na fyzické aktivity a preto je vhodná akákoľvek kompenzácia ktorá uvedie telo do pohybu. Ako satisfakcia za vymrznutú tvár bude slúžiť počet spálených kalórií. J
Hokej takisto určite odporúčame
Tak isto ako pri futbale, tenise či cyklistike nemôžem ani pri hokeji zhodnotiť nič iné, len to že ho môžem vrelo odporučiť každému. Či už ľudom, ktorí chcú schudnúť a hľadajú zimnú alternatívu futbalu pri ktorej sa takisto zabavia, alebo aj pre ľudí ktorí jednoducho nevedia čo cez zimu (ale aj cez ostatné ročné obdobia) robiť. Celkovo príjemná hodnota spálených kalórií (v priemere 600 za hodinu) je takisto dostačujúcim prostriedkom na presviedčanie, takže hor sa obuť korčule a na ľad.