Obsah článku
Niekedy je protiplesňová diéta označovaná aj ako protikvasinková
Liečba ochorenia, ktoré je spôsobené kvasinkami, by sa mala doplniť o protiplesňovú diétu a to hlavne vtedy, keď sa toto ochorenie neustále vracia. Biela múka a cukor je najväčším lákadlom kvasiniek, preto by mali byť tieto zložky potravy čo najskôr vylúčené zo stravy.
Stručný prehľad
- pomáha pri liečbe ochorení, ktoré spôsobujú kvasinky
- zo zložiek potravy musíte vynechať cukor a bielu múku
- najvhodnejšie potraviny pri tejto diéte sú cibuľa, cesnak a chren
Protiplesňová diéta si nedáva ani tak za cieľ odstránenie candidy z tela človeka, ale skôr o opätovné nastolenie celkovej rovnováhy v ľudskom organizme.
Obdobie liečby antimykotickými prostriedkami trvá zväčša dva týždne. Práve v tomto období by mala byť protiplešnová diéta najprísnejšia. V tomto čase by mal jedálniček obsahovať hlavne biele mäso, ryby, kyslomliečne výrobky a veľa zeleniny.Popri diéte je vhodné vylúčiť (ak je to možné) hormonálne preparáty ako napríklad steroidy, kortikosteroidy, či antikoncepcia.
Protiplesňová diéta – potraviny
Protiplesňová diéta – Potraviny povolené a vhodné
Vhodná je najmä zelenia, ktorá je aktuálna v danom období roka a pokiaľ možno čerstvá
- Zemiaky, cuketa, avokádo cibuľa, kapusta, zeler, brokolica, kaleráb, paprika, olivy, baklažán, cesnak, červená repa, čínska kapusta, artičoky, puky z čakanky, paradajky, pór, pažítka, fazuľa, sójové výhonky, čierny koreň, baklažán, fenikel, mrkva, špargľa, pór, uhorky, reďkovka, sója a žerucha, špenát
Huby
- Václavky, šampiňóny, hríby, líšky, křemenáče, smrže a shitake
Ovocie
- Kyslé ovocie hlavne hrušky, jablká, citróny, grepy a pod.
Korenie
- Ostrá horčica, silný chren, korenie, soľ, ocot, škorica, vanilka, bylinky, majorán a tymián
Živočíšne produkty
?Najlepšia diéta na chudnutie akú sme vyskúšali?
Nepoznáte KetoMix? mali by ste! Keto diéty sú trendom tohto roka s výbornými výsledkami a chudnutím aj 10kg✔️ a viac v priebehu niekoľkých týždňov.
Týždňová varianta stojí ? 54 eur za kompletné stravovanie na 7dní.
?Obsah diéty:
- Proteínové kokteily
- Polievky
- Kaše, omelety
- Pečivo
- Sladkosti a ďalšie.
?Stačí konzumovať jedlá deň za dňom a dodržiavať rozpis.?
- Mäso s výnimkou bravčového, tvaroh, syry, mlieko, jogurty so živými kultúrami, morské plody, cmar, vajcia, ryby, želatína,
Obilie
- Kysnutý chlieb, chlieb z kvásku, celozrnné pečivo a chlieb, pohánka a proso
Nápoje
- Bylinné čaje, lapacho čaj, čaj maté , všeobecne čaje okrem ovocných, štavy zo zeleniny, minerálne vody
Oleje a tuky
- Nerafinované, za studena lisované margaríny (čisté), oleje rastlinného pôvodu
Semená a orechy
- Orechy kešu, búrske oriešky, kokosové orechy, semená z tekvice, lieskové oriešky, slnečnicové semená, vlašské orechy a sezamové semená
Sladidlá
- Umelé sladidlá ako acesulfam, aspartam, sacharín a cyklamát, prírodné sladidlá a mliečny cukor
Protiplesňová diéta – kedy je vhodné začať
Protiplesňová diéta takmer vždy vyžaduje zmenu stravovacích návykov, nakoľko pôvod kvasiniek a plesní je často krát v strave. Z tohto dôvodu sa odporúča začať s protiplesňovou diétou až vtedy, keď budete schopný naplniť jej požiadavky na stravu a potraviny. Je logické nezačať s touto diétou práve vtedy, keď sa napríklad chystáte na dovolenku a nebudete tam vedieť Váš jedálniček ovplyvniť. Taktiež sa neodporúča si všetko odopierať pri rôznych príležitostiach ako oslavy, párty či svadby a taktiež ani pri rôznych sviatkoch ako sú napríklad Vianoce.
Nevhodné sú termíny pred školským výletom alebo dovolenku či krátko pred koncom školského roka, keď dieťa potrebuje všetky svoje sily na záverečné písomky. Je tiež nevhodné začať u detí pri významných míľnikoch v živote, ako je napr. ukončenie školského roka, poprípade rôzne testy a skúšky, kedy má mať dieťa dostatok energie a pohody, čo pri zmene stravy určite nemalo a takmer určite sa dostaví aj pocit nekomfortu.
Pokiaľ ste začali súčasne aj antimykotickú liečbu či vo forme liekov alebo rôznych krémov či náterov. Je veľmi pravdepodobné, že nastane skôr zhoršenie zdravotného stavu. Je to spôsobené tým, že pri zabíjaní kvasiniek a plesní dochádza k vytváraniu toxických látok s ktorými sa telo ťažko vysporiadáva. Tento proces potom môže spôsobovať bolesti kĺbov, nevoľnosť, bolesti hlavy chronickú únavu a silné nočné potenie. Tieto príznaky pri antimykotickej liečbe môžu trvať od niekoľkých dní až po mesiac.
Pravidlá
Pokiaľ chcete, aby protiplesňová diéta naozaj zabrala, odporúčame dodržiavať tieto zásady, ktoré sme zhrnuli do niekoľkých bodov
- Hlavnou súčasťou vášho jedálnička by mala byť čerstvá zelenina, ktorú ponúka sezóna. Samozrejme nie vždy je možné takúto zeleninu zaobstarať, tak pri bežne dostupnej môžeme zľahka podusiť rep. povariť.
- Konzervy môžete úplne vylúčiť – akékoľvek.
- Hlavnými nepriateľmi kvasiniek sú cibuľa, pór, reďkovky rôzneho druhu, cesnak, silný chren, cmar a ostrá horčica
- Na čas vylúčte úplne výrobky z bielej múky a bielej ryže. Taktiež je vhodné minimalizovať alebo významne zredukovať rýchle cukry.
- Príležitostne sa povoľuje konzumovať výrobky z celozrného cesta teda obilia. Neodporúčame však častejšie ako 2x za týždeň.
- Šaláty a rôznu zeleninu dôkladne čistie a umývajte pred jej spracovaním, aby sa zabránilo novej infekcii.
- Pri vytváraní pokrmov so zeleniny dbajte vždy na šetrnú úpravu. Zeleninu varte, duste nikdy nepečte na oleji. Takýmto spôsobom prichádza o všetky svoje dôležité látky ako sú vitamíny či minerály.
- Najlepším korením sú sušené bylinky, soli pridávajte do jedál menšie množstvo.
- Dodržujte pitný režim. Popri vode sa odporúča aj dostatok minerálnych vôd doplnených o zeleninové štavy. Okrem iných sa odporúča vylúčiť hlavne káva, vhodnejší doplnok kofeínu je čierny alebo zelený čaj. Taktiež sa odporúčajú hlavne bylinné čaje.
- Pokračujte v takomto stravovaní aj po skončení kúry, pokiaľ Vám to vysvelovené neprekáža, alebo aspoň dodržujte vybrané zásady, s ktorými sa dokážete stotožniť.
Prevencia je dôležitá
Aby ste nemuseli riešiť rôzne diéty na zachraňovanie situácie, vhodným riešením je prevencia. Udržujte sa v zdraví, stravujte sa vhodnými a vyváženými potravinami a udržujte imunitu v ideálnej forme. Jedzte veľa zeleniny, ovocia a môžete skúsiť aj super potraviny.
Ak sa stane, že vás lapí nejaká choroba a vy budete musieť brať antibiotiká, dbajte o to, aby ste ich užívali podľa návodu a spolu s nimi užívajte aj nejaké probiotiká. Črevná mikroflóra musí byť v top forme, keďže od nej závisí aj vaša imunita.
Museli ste si už prejsť protiplesňovou diétou? Podeľte sa s nami o Vaše skúsenosti v komentároch.