Posledná aktuálizácia prebehla 10. októbra 2024. Upravila redakcia Dietologické CENTRUM Slovenska
Obsah článku
Čo je bodová diéta?
Je to novodobá diéta, ktorú s obľubou dodržiavajú ľudia po celom svete. Existujú dva druhy bodovej diéty. Pri jednej si zobneme zo všetkého čo vidíme a pri druhej má každá potravina istú bodovú hodnotu.
Stručný prehľad
- princíp diéty spočíva v bodoch
- môžete konzumovať aj sladkosti
- je nutné dodržiavať pitný režim a pohybovú aktivitu
- potraviny majú bodové hodnotenie
- náročnejšia z pohľadu dodržiavania pestrosti stravy
Princíp bodovej diéty
Body berú do úvahy aj čas, počas ktorého sa jedlo trávi a takisto aj kalorickú hodnotu, preto sa uprednostňujú pred počítaním kilojoulov. Pri chudnutí je však veľmi dôležitý aj čas, za ktorý sa jedlo strávi. Platí však, že ovsené vločky s jogurtom a medom môžu mať rovnaké body ako nejaké sladké pečivo, no pritom ovsené vločky zasýtia na dlhšiu dobu ako pečivo, po ktorom budeme hladní už po niekoľkých minútach.
Na potraviny, ktoré majú nízky glykemický index, napr. celozrnné pečivo, mäso alebo zelenina, telo vydá viac energie, čo pôsobí proti chudnutiu. Ani najúčinnejšia diéta však ešte neurčila nič, čo by poprelo pravidlo: Ak viac skonzumujeme ako spotrebujeme, neschudneme. Preto je dôležitý pohyb a konzumácia potravín s vysokým obsahom vlákniny a antioxidantov. Do bodovej diéty by sme tiež mali zahrnúť potraviny s dostatočným množstvom bielkovín, vitamínov a minerálov, ktoré sú pre naše telo dôležité.
Pri bodovej diéte treba jediné: mať prehľad v tom koľko zjete bez toho, aby ste prekročili povolený denný limit.
Ten závisí od vašej hmotnosti:
65 kg – 18 až 25 bodov
68 – 79 kg – 20 až 27 bodov
?Najlepšia diéta na chudnutie akú sme vyskúšali?
Nepoznáte KetoMix? mali by ste! Keto diéty sú trendom tohto roka s výbornými výsledkami a chudnutím aj 10kg✔️ a viac v priebehu niekoľkých týždňov.
Týždňová varianta stojí ? 54 eur za kompletné stravovanie na 7dní.
?Obsah diéty:
- Proteínové kokteily
- Polievky
- Kaše, omelety
- Pečivo
- Sladkosti a ďalšie.
?Stačí konzumovať jedlá deň za dňom a dodržiavať rozpis.?
80 -90 kg – 22 až 29 bodov
Pri bodovej diéte neplatí pravidlo, že menej je viac. Ten, kto má 65 kg a zje za deň menej ako 18 bodov je na skvelej ceste k vyčerpaniu organizmu, ktoré sprevádza nespavosť, nervozita a je dosť pravdepodobné, že s diétou skôr či neskôr skončí.
Ako zistiť body na akúkoľvek potravinu?
Ako sme už spomenuli, body sú kľúčovým faktorom bodovej diéty ktorá vychádza zo stravovacieho plánu Weight watchers.
Jeden bod predstavuje približne 50 kalórií. Ak si chcete vypočítať body na akukoľvek potravinu, odporúčame aplikáciu Kalorické tabuľky, kde si vyberiete potravinu ktorej hodnotu potrebujete zistiť. Ako príklad sme si vybrali banán.
Stredný banán má 354,3kj čo predstavuje 84,7kcal teda kalórií.
TIP: Pokiaľ si tvoríte jedálniček, aplikácia zobrazuje iba hodnotu v kilojouloch ak chcete dostať hodnotu na kalórie, musíte deliť hodnotou 4,2. teda spomínaný banán má 354,3kj : 4,2 = 84,7kcal
Spomínaný banán má takmer 2 body. (1bod=50kcal)
Takto si viete vypočítať akukoľvek potravinu, na ktorú máte chuť. Platí ešte pravidlo, ak sa vám pri všetkých potravinách nahromadí 13g tuku, pripočítavate jeden bod, ak 26g tak dva atď.
AK sa vám nahromadí 13 vlákniny, jeden bod si môžete odpočítať a pokračujete ako v prípade tuku.
Pravidlá a princípy
Zákaz sladkostí, čokolád a všetkých nezdravých jedál je pri bodovej diéte diskubatilný. Môžete si ich dopriať pod podmienkou, že neprekročíte povolený denný limit. Takže počas bodovej diéty môžete konzumovať prakticky hocijaké jedlo, ktorého body v tabuľkách nájdete tak, aby ste neprekročili limit. Nie je však múdre zjesť toľko čokolády alebo chipsov, koľko tabuľka dovolí a viacej už nič. Na jednej strane budete síce spokojní z maškŕt, ale na druhej strane po chvíli budete hneď hladní. Neoplatí sa to a nemali by ste to skúšať.
V prvých dňoch budete musieť hľadať koľko bodov majú jednotlivé potraviny, ktoré zjete. A to aj pri grilovanom kurati s dusenou zeleninou. Body si skôr zapisujte, keďže pri každodenných povinnostiach sa údaje z hlavy veľmi ľahko strácajú a zabudnete koľko ste už zjedli. Najlepšou motiváciou bude, ak schudnete. Takisto sa však môžete motivovať rôznymi fitness modelkami a športovkyňami.
A najľahšie pravidlo, ktoré treba dodržať je to, že treba jesť denne aspoň trikrát, no radšej sa odporúča jedlo konzumovať päťkrát a dodržiavať pitný režim.
V diétnom pláne je pre chudnutie navrhnuté aj cvičenie, ktoré je špeciálne vytvorené pre bodovú diétu. Za športovanie sa z bodového systému odpočítajú body podľa dĺžky, intenzity a druhu cvičenia.
Koľko bodov majú jednotlivé potraviny
Bodová diéta – mliečne a vaječné výrobky: nízkotučné mlieko (2dcl) – 1 bod, jogurt nízkotučný (125 g) – 1 bod, Nízkotučný tvaroh (80g) – 1 bod, syr cottage (80g) – 1 bod, syr bambino (50g) – 1 bod, vajíčko – 1 bod, maslo (10g) – 1 bod, tuk, olej (10g) – 1 bod,
Bodová diéta – Pečivo: 1 kus pečiva so šunkou (mäsom) – 3 body, 1 kus pečiva s maslom alebo lekvárom alebo syrom alebo vajíčkom – 2 body, 3 knackebroty – 1 bod, hot-dog – 4 body, hamburger – 5 bodov, pizza 500 gramov – 10 bodov
Bodová diéta – pochutiny a nápoje: Cocacola(2dcl)- 1 bod, pivo (0,5) – 2 body,alkohol (0,05) – 1 bod, káva – 1 bod, čaj – 0 bodov, zemiak.lupienky (100g) – 6 bodov, čokoláda (50g) – 4 body, zmrzlina (100ml) – 3 body, ostatné sladkosti (bežná dávka) cca 2-4 body
Bodová diéta – jedlá a prílohy (porcia cca 150g): špagety – 3 body, mäso na prírodno – 3 body, ryža – 2 body, zemiaky – 2 body, hranolky – 3 body, zelenina – 2 body, mäso s omáčkou – 4 body, ryby – 3 body
( http://dieta.naschudnutie.sk/diety/bodova-dieta/ )
Príklad diéty
Raňajky: Ovsená kaša s malinami a ovocná šťava
Obed: Kurací šalát Caesar
Večera: Lasagne
Ak neprekračujete hranicu bodov medzery medzi jednotlivými jedlami vyplňte ovocím a zeleninou.
Výhody
Veľkou výhodou tejto diéty je to, že nemusíte jesť to, čo máte predpísané. Môžete jesť takmer všetko, kým neprekročíte svoj denný, stanovený počet bodov. Pokiaľ si zvolíte vhodné potraviny, čiže vaša strava je v poriadku nielen v bodoch ale je aj vyvážená, tak veľmi pozitívny je psychologický efekt – že nemusíte striktne dodržiavať každé jedlo podľa nejakého rozpisu.
Nevýhody
Bodová diéta vám môže a nemusí pomôcť schudnúť a to z jedného ľahkého a úplne logického dôvodu –nezaručuje vášmu telu správnu a vyváženú stravu. Ak chcete schudnúť Vaše telo potrebuje bielkoviny, vitamíny a minerály v správnom množstve. A pokiaľ jete napr. pečivo a sladkosti v malom množstve a dodržíte počet bodov, tak síce splníte princíp bodovej diéty, ale schudnúť natrvalo sa Vám nepodarí.
Hodnotenie
Existujú aj účinnejšie a zdravšie diéty, pri ktorých nemusíte hladovať. Bodová diéta vám nezaručí chudnutie na trvalo a má aj JOJO efekt, čo je pri dietách kameňom úrazov. Osobne by som bodovú diétu neaplikovala, radšej by som sa cielene pustila do normálneho zdravého chudnutia vrátane pohybu.
Riziká
- Potraviny musíte voliť múdro. Ak počet bodov zjedený za deň sedí, no jedlo, ktoré ste jedli neobsahuje dostatočné množstvo bielkovín, minerálov a vitamínov nie je vyvážené alebo ho potraviny neobsahovali vôbec jednoznačne neschudnete. Pri chudnutí je vyvážené množstvo potrebných látok kľúčové.
- Nepravidelné stravovanie môže vyvolať zdravotné problémy. Ak zjete 25 bodov, ale nepravidelne a v rôznych množstvách ( celý deň nezjete nič a večer naraz 25 bodov), tak to môže mať neskôršie následky na vašom zdravotnom stave.
- Nepestrá strava – ak držíte bodovú diétu a nejete pestré potraviny je to rovnaké ako keby ste hladovali – neskôr si takýmto spôsobom môžete privodiť zdravotné riziká. Pestrá strava je veľmi dôležitá.
4. Pitný režim a správna pohybová aktivita je veľmi dôležitá. Niekomu bodová diéta pomôže a niekomu nie.