Posledná aktuálizácia prebehla 30. augusta 2024. Upravila redakcia Dietologické CENTRUM Slovenska
Obsah článku
Letná verzia hokeja – hokejbal
Hokejbal je kolektívny šport, tzv. hokej bez korčulí, ktorý sa hrá namiesto puku s loptičkou a nie na ľade, ale na betónovom podklade. Ihrisko je takisto ako pri hokeji lemované plastovými mantinelmi. Počet hráčov na hracej ploche je rovnaký ako pri hokeji a teda brankár plus dvaja obrancovia a pred nimi traja útočníci. Do povedomia slovenských občanov sa dostal najmä v posledných rokoch, keďže naše hokejbalové zoskupenia všetkých vekových kategórií patria k absolútnej svetovej špičke a na všetkých medzinárodných podujatiach zbierame jednu medailu za druhou. (Vysoká úroveň hokejbalu sa bohužiaľ odvíja od finančnej náročnosti hokeja, ale to je už reč na inú tému). História tohto športu je veľmi krátka a začala sa písať len nedávno. Aj napriek tomu si k nej pár slov povedzme.
Pomerne mladý šport s krátkou históriou
Samozrejme, že sa hokejbal môže podobať na mnohé loptové hry, ktoré boli hrané dávno pred ním. Avšak, dejiny hokejbalu ako športovej disciplíny sa začali písať okolo 60 rokov (je to rôzne vzhľadom ku krajínam, ktoré berieme do úvahy – napríklad v Kanade to bolo už v 1960, zatiaľ čo u nás na Slovensku až o dvadsať rokov neskôr). Po zmene politickej situácie v roku 1989 bola o štyri roky neskôr v roku 1993 vytvorená Medzinárodna street a hokejbalová federácia ktorá zastrešovala väčšinou medzinárodných (aj stále zastrešuje) turnajov. V podstate je to hokejbalový ekvivalent IIHF, alebo z futbalového sveta si môzeme vybaviť FIFU.
Budem potebovať vybavenie ako pri hokeji?
Odpoveď na danú otázku je určite nie. Teda pokiaľ nechcete hrať za nejaký ligový tím, vtedy sú vyžadované aj chrániče, ktoré však samozrejme nie sú tak finančne náročné ako pri hokeji – čo zase prelína to, čo som načal v prvom odstavci o hokeji a hokejbale. Potrebujete znova len dobrú partiu, hokejku a špeciálnu loptičku oranžovej farby určenú primárne na hokejbal.
Ďalšou výhodou hokejbalu oproti hokeju je to, že môžete hrať na oveľa väčšom množstve ihrísk. Hrá sa väčšinou na betónovom podklade, takže stačí aj upravené prázdne parkovisko , dve brány a môže sa hrať. V prípade menších ligových zápasov sa samozrejme hrá na ihriskách olemovaných mantimelmi a nakreslenými čiarami tak, ako to má byť.
Dá sa pri hokejbale aj schudnúť?
V tomto prípade nebude odpoveď nie, ale jednoznačné áno. Keďže je hokejbal, podobne ako futbal šport behavý, kedy sa strieda mierny poklus so šprintom, určite spálite okolo 400 kalórií za hodinu. Nie sú to zrovna prevratné hodnoty, ale hokejbal je šport skôr kontaktný a z pohľadu svalstva určite dôjde k spevneniu a nabratiu sily, najmä v oblasti rúk. Samozrejme to nie je ani hodnota malá a ak si zahráte hodinku až dve, určite sa dostatočne zapotíte.
Opäť musíme brať do úvahy, ako pri každom športe kombináciu zdravej stravy a športu. Pokiaľ Vás hokejbal chytil za srdce na toľko, že sa mu rozhodnete venovať aktívne, je potrebné upraviť stravu tak, aby ste aj chudli (ak to je stále potrebné), pretože výdaj energie nebude taký veľký, ako napríklad pri behaní. Ale toto je už niečo, čo máme z predošlých článkov dobre načítané a nepotrebujeme to rozoberať po tisíci raz.
?Najlepšie tabletky aké sme vyskúšali?
eSlim je vysoko atraktívna forma tabletiek na chudnutie? , s ktorými sme mali osobnú skúsenosť. Môžu vám pomôcť naštartovať metabolizmus a dosiahnuť váhu, po akej túžite.
Zloženie:
- Zelený čaj 400 mg
- Kofein 200 mg
- Citrus aurantium 400 mg
- L-Karnitín 230 mg
- Chilli 40 mg
- Vitamín C 40 mg
Dávkovanie je jednoduché – 4 kapsule? denne.
Pár pozitív sa určite nájde
Zhrnúť pozitíva do pár odstavcov je vždy náročné, keďže musím vybrať tie najzaujímavejšie, málo kedy sa totižto stane že sa všetky zmestie do niekoľkých odstavčekov, ktoré majú 5-10 riadkov.
Prvým je určite to, že je finančné nenáročný aj z pohľadu profesionálnejšieho hrania, keďže oproti hokeju potrebujete len niekoľko chráničov a hokejku, zatiaľ čo pri hokeji sú tu ešte korčule, o niečo drahšia hráčska výstroj a podobne.
Ako duhé pozitívum by som uviedol väčšie množstvo „ihrísk“. Ihrísk v úvodzovkách, pretože sa dá hrať, ako som už spomínal aj na parkovisku ktoré ma dobre zarovnaný asfaltový koberec. V poslednej dobe je však hokejbal stále viac populárny a aj na menších dedinách sa počet hokejbalových ihrísk neustále zväčšuje, a teda nebudete mať problém s otázkou „Kde hrať?“.
Nájdu sa aj nevýhody
Každá minca má dve strany a v tomto prípade tomu tiež nebude inak. Hlavnou nevýhodou je fakt, že sa nedá hrať cez zimu. Nie je to šport, ktorý by sa ako napríklad futbal dal hrať v telocvični, takže cez zimu si hokejbal príliš nezahráte. Toto však možno jednoducho vyriešiť, dvomi zimnými alternatívami:
- Hokej – cez zimu je plno zamrznutých rybníkov kde sa dá hrať a navyše zadarmo, bonusom bude to, že pri hokeji predsalen spálite o niečo málo viac kalórií ako pri hokejbale
- Florbal – teplejšia alternatíva. Florbal je hokejbalu na prvý pohľad veľmi podobný. Keď sa však pozrieme do hĺbky, je to šport oveľa menej kontaktný, loptička je veľmi ľahká, hokejka takisto a navyše kratšia. Čo sa chudnutia týka, bude to podobné ako pri hokejbale a štýl hry nie je takisto veľmi odlišný a teda je to tiež vhodná alternatíva.
Zvyčajne zakončím článok bodom záverečné hodnotenie, teraz ho však jednoducho zhrniem do pár riadkov. Hokejbal je ďalší z radu športov, ktorý je vhodný pre takmer všetky vekové kategórie. Jeho doménou je najmä počet ihrísk, ekonomická výhodnosť. Nevýhodou je to, že sa nedá hrať cez zimu, ale aj k týmto nevýhodám sa našli adekvátne riešenia, a preto nevidíme dôvod, prečo nedať hokejbalu šancu.